Autorka Táňa Keleová-Vasilková a najvzácnejšia kniha Cena za voľnosť


Táňa Keleová-Vasilková je na Slovensku najpredávanejšou autorkou. Držiteľka mnohých ocenení za obsadenie tohto rebríčka v niekoľkých rokoch je známa tým, že si svoje súkromie stráži. Býva neďaleko Bratislavy, hoci rodisko zdroje uvádzajú v Českej republike v meste Chomutov. Od detstva však žije v Bratislava, kde študovala aj vyrastala. Je matkou troch detí a úspešnou autorkou ženských románov, ktoré patria dlhodobo medzi obľúbené a jej novinka je vždy mimoriadne očakávaná. Napísala množstvo zaujímavých kníh, príbehov, veľa krát inšpirovaných vlastným životom, menami a príbehmi ľudí okolo nej. Dokáže nimi osloviť najmä ženy, staršiu generáciu. Zo všetkých kníh je však jedna, ktorá je záhadná. No mimoriadne cenná. Tá prvá.

Cena za voľnosť ako najvzácnejšie dielo

Za jej debut sa oficiálne považuje kniha Cena za voľnosť z roku 1997. Zaujímavá je hlavne tým, že patrí dosiaľ medzi mimoriadne žiadané. Mnohé jej fanúšičky, ak sa dozvedia o existencii tejto knihy, chcú po nej siahnuť. Chcú ju získať. Dopyt na túto knihu mali svojho času veľmi dlho niektorí čitatelia aj v inzercii. Neskôr to vzdali. Tých 500 kusov, ktoré boli vydané a menej ako týchto 500 výtlačkov sa aj reálne dostalo do predaja, má samozrejme malý počet čitateľov vo svojej knižnici. Možno zapadli prachom, či medzi ostatnými. No niektorí možno ani netušia, že majú vzácny kúsok. Vzácny je preto, že autorka ešte znovu-vydanie tejto knihy neoznámila. Je tomu tak už 23 rokov. Sama sa už nechala počuť, že príbeh určite raz vyjde, no nie je ešte čas.

Je to zaujímavosť, akási kuriozita. Určite zaujímavý prvok, ktorý sa s ňou spája. Nejde totiž potom o autorku, ktorá aj keby prestala písať, nemala by čo ponúknuť. Jej diela môžu vychádzať neustále, keďže je záujem aj o druhé vydania rovnakých príbehov. No mať s ňou spojenú záhadu a dopyt po niečom konkrétnom je tiež zaujímavé a autorku to zatraktívňuje. Na druhej strane je celkom možné, že ak obecenstvo knihu nepozná, vkladá do nej veľké nádeje. Ako prvotina v rámci ženských románov možno nemusela ešte dosahovať typické kvality a tak aj očakávania sú možno priveľké. Nevieme. Nečítali sme a nepoznáme ani príbehovú líniu. V každom prípade je akákoľvek úvaha na tému knihy Cena za voľnosť len teóriou.

Cena za voľnosť… alebo cena za vzácnu knihu

Dlho vypredaná, nestopná, ale žiadaná. Je však zaujímavé, že sa takáto zaujímavosť viaže práve s najúspešnejšou autorskou na Slovensku. O knihe píše samotná autorka na svojej oficiálnej stránke:

„Prvotinu som začala písať pred osemnástimi rokmi – na chalúpke. Trávila som tam s mojimi dvomi deťmi leto: čarovné a voňavé, okorenené o ich smiech a výroky, venovala som sa im a záhradke a tiež si veľa čítala. Manžel za nami chodieval každý víkend a v ruksaku (nemali sme auto) okrem jedla prinášal aj knihy pre mňa. Už ho to asi začínalo otravovať, nevedel, akú knihu mi vybrať, strácal prehľad, čo som čítala a čo nie: a tak mi jedného dňa povedal:
„A čo keby si už konečne začala knihy písať?“
Dal mi chrobáka do hlavy (pozná ma, vedel, že presne to sa stane)… prešlo len zopár dní… a ja som začala: do bloku a ceruzkou, v každej voľnej chvíli. V ušiach mi znel vtáčí spev, smiech mojich detí… a ja som písala a písala. „

Najnovšie jej vychádza vo vydavateľstve IKAR, a.s. kniha Manželky po rokoch.

Odkazy:

Cena za voľnosť, Táňa Keleová Vasilková



Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...