Hudobná skupina Elán: unikátna 440 stranová kniha k 55. výročiu


Tak tomu sa povie hudobno-knižná udalosť roka. Už jednu knihu o skupine Elán doma máme. No vedomosť o tom, že sa chystá aj niečo unikátne po stránke knižnej, to poteší každého fanúšika Elánu. Predovšetkým toho pôvodného, ktorý sa v osemdesiatych rokoch preslávil unikátnymi populárnymi skladbami, ktoré hrávajú dodnes. Sú povinnou súčasťou oldies zábavy, svadieb, aj súkromného pospevovania. Hneď niekoľko generácií predsa pozná Sestričku z Kramárov, vďaka ktorej aj Trebišov vie, že na Kramároch majú nemocnicu. Smrtku na pražskom orloji poznajú veľmi dobre všetci v celom Československu a každý vie aj to, že tam nejaká smrtka naozaj je.

elán skupina kniha

Vieme veľmi dobre aj to, že tanečnice z Lúú-Lúúčnice sú naozaj krásne dievčatá. V Eláne počujeme nezameniteľný podpis Vaša Patejdla a hlas Joža Ráža. Elán milujú v Prahe, aj na Slovensku. Ak má teraz na svetlo sveta prísť kniha, ktorá bude prierezom ich histórie a súhrnom úspechov, fotografií, faktov o histórii… teraz po smrti Vaša Patejdla, bude nepochybne vítaným kúskom do knižnice každého, čo holduje krásnym a zaujímavým knihám. Príprava takejto knihy je časovo veľmi náročná a tak je nepochybné, že smrť Vaša Patejdla musela byť aj pre zostavovateľov knihy šokom. V čase, keď sa na knihe len pracovalo. Šumy o tom, že nejaká kniha bude, sa totiž v niektorých hudobných kruhoch objavovali už pred pár mesiacmi. Nakoniec má informácia o nej jasné kontúry.

  • Kniha je v predpredaji na BUX.SK

Kniha o skupine Elán

Tajomná knižka Elán vychádza ako 440 hrubá kniha so zaujímavou obálkou v strieborných odtieňoch s logom skupiny a nápisom Elán. Vychádza 24. októbra, teda už o pár týždňov. Je nepochybné, že v predvianočnom čase pôjde o hit. Taký, ktorý priláka aj tých, ktorí bežne knihy nekupujú. Beletria je predsa len niečo iné ako kniha s podrobným záznamom histórie hudobného fenoménu. Elán je nepopierateľne zapísaná v histórii hudby Slovenska aj Československa. Ak pritom oslavuje 55. výročie vzniku, kniha vyjsť skrátka musela. Ba dokonca je povinnosťou. Pre všetkých fanúšikov a nadšencov, ktorí si neraz aj dnes kúpia niektoré z ich CD. Knihu pripravila česká autorka Marcela Titzlová v českom vydavateľstve ROSIER a následne sa o slovenský preklad postarala Irena Repášová.

Anotácia knihy:

Legenda, o ktorej počul každý. Fenomén, ktorý ovplyvnil českú i slovenskú hudobnú scénu. Rebeli, búrajúci mýty a strhávajúci svojou hudbou masy ľudí. ELÁN. Nazrite do zákulisia. Vyjdite s nimi na malé javiská aj veľké pódiá. Pozrite sa do veľkolepej newyorskej Carnegie Hall, v ktorej Elán očaril fanúšikov z USA i Kanady. A zastavte sa na monštruóznej stotisícovej Letnej, aby ste prežili úspechy a slávu Elánu na vlastnej koži. Dnes oslavuje 55. výročie vzniku a jeho vzrušujúci príbeh od raných začiatkov až po súčasnosť zasvätene mapuje autorka tejto knihy, novinárka Marcela Titzlová, ktorá mala možnosť byť pri nejednom z osudových okamihov skupiny.

Krok za krokom budete odkrývať jej históriu, ktorú dopĺňa množstvo vzácnych fotografií, novinových výstrižkov, rukou písaných textov piesní a ďalšie obrazové materiály. Preneste sa v čase o desiatky rokov dozadu. Táto výnimočná kniha vás chytí za srdce. Prináša aj dosiaľ nepublikované informácie zo zákulisia kapely. Ocitnete sa na pódiu spolu s Jožom Rážom a dozviete sa, ako vníma fungovanie kapely aj život ako taký. Čaká vás nezabudnuteľná jazda osobným svetom Joža, Jana a Vaša, troch pilierov Elánu. Do backstagu vás prenesú aj málo známe, či doteraz nezverejnené fakty a komentáre ich najbližších spolupracovníkov. Vďaka nim si vytvoríte kompletný obraz o rockovom velikánovi našej hudobnej scény. Lebo ELÁN je večný.

  • Kniha je v predpredaji na BUX.SK

Z českého originálu Elán, vydaného vo vydavateľstve ROSIER, Mratín v roku 2023, preložila Irena Repášová. Vyšlo vo vydavateľstve IKAR, a.s. v roku 2023.

Luxusná limitovaná verzia knihy za 1 400 EUR

Tí, čo radi investujú do umenia a limitovaných edícií kníh, či iných kúskov umeleckých diel, môžu siahnuť aj po oveľa drahšej knihe. Vychádza v limitovanej edícii 333 kusov, podobne ako nedávno Jozef Karika. Limitovaná edícia je obsahom pravdepodobne totožná ako klasická spomínaná vyššie.

elán zberateľská limitovaná kniha

Líši sa však drahším materiálom, aj výbavou. Je v špeciálnom tvrdom obale. Obsahuje špeciálnu knihu, ktorá sa nikde inde neobjaví, s textami Elánu, DVD z koncertu v O2 aréne a aj VIP EXPERIENCE lístky na ich koncert v roku 2024. Okrem toho ešte pár ďalších prídavkov. Počet kníh je limitovaný a záujemcovia si môžu čísla vyberať len na stránkach Luxusná knižnica – https://www.luxusnakniznica.sk/elanInzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...