Recenzia: kniha 101 mega magických trikov ťa naozaj niečo naučí


Vo vydavateľstve Slovart vychádza zábavná kniha venovaná kúzelníckym trikom. Niektorým naozaj unikátnym a jednoduchým, inokedy vyslovene detským pre detské publikum. Triky, ktoré občas vyzerajú ako naozajstné kúzla. Chce to len vyskúšať a dobre si jednotlivé pohyby a triky natrénovať. Výsledok? Zábavný a vzbudzujúci úžasné pohľady, či otvorené ústa. Knižná novinka zatiaľ nie je celkom okúkaná, takže je šanca, že niektorými trikmi jednoducho ohúrite spolužiakov… ak vôbec pre koronavírus otvoria školy, určite však ľudí okolo seba.

recenzia Kniha 101 mega magických trikov

Kniha 101 mega magických trikov pre deti od 10 rokov

Kniha vychádza v sérii s druhou, ktorá je venovaná vedeckým experimentom. Bláznivo ilustrované ilustrátorom Glenom Singletonom je v knihe všetko. Napriek tomu zrozumiteľné a jasné. Je zábavné čítať knihu pre deti a v priebehu 3 minút poznať trik, ktorý naozaj vychádza. Opakovane nahliadam do knihy s tým, že nové triky používam na ľuďoch v okolí a stále s úspechom. Trochu zabúdam na to, že táto kniha je najmä pre mladšie publikum od 10 rokov, hoci horný strop kniha neurčila.

Každý trik je číslovaný a jednotlivé triky, pohyby rúk, či dôležité prvky úpravy scény, majú svoju ilustráciu. Máte tak jasno vo všetkom, ako a čo má kedy nasledovať. Viacero trikov s kartami je len akousi kúzelníckou povinnosťou, keďže práve karty čaká väčšina divákov a nútených divákov. Sú to však aj viaceré triky s číslami, povrazmi, pohárikmi, no najmä s rukami.

recenzia Kniha 101 mega magických trikov

foto: všetko je podrobne vysvetlené jazykom, ktorému dieťa 10+ bez problémov porozumie

Všetko je vysvetlené jasne. Použiteľnosť taktiež nekríva na nedostupnosti niečoho, čo k trikom potrebujete. Najmä pri kartových trikoch je však potrebné mať doma aspoň žolíkové karty. Pre detského čitateľa je knižka nepochybne zábavným čítaním. Najmä však aj pre dieťa je veľa z trikov zrozumiteľných a možno tak knižka prispeje k zvyšovaniu odvahy u tých menej priebojnejších, ktorí práve takýto nástroj potrebujú na presadenie v kolektíve a cvičenie vystupovania pred ľuďmi. Narážam na typy žiakov, ktorí nemusia mať problémy s učivom, iba ak s ústnymi odpoveďami pred tabuľou a pred publikom. Čokoľvek v tomto smere vždy vnímam ako plus. Táto knižka je tak nepriamou príležitosťou aj k práve takémuto posmeleniu, pretože to čo sa čitateľ naučí si publikum skrátka skôr či neskôr vyžiada.

Je jasné, koho kniha poteší najviac

Priznávam, je len zopár trikov v knihe, ktorým nerozumiem. Alebo som na ne len pristarý a neviem sa do nich vžiť. Nič to ale nemení na tom, že celá knižka je studnicou zábavy pre tých, ktorí túžia ohurovať priateľov. Chcú niečo vedieť a fascinujú ich triky takzvaných kúzelníkov a rôznych varieté umelcov. Je samozrejme jasné, že kniha najviac poteší školopovinné deti túžiace poznať niektoré tajomstvá a byť súčasťou sveta kúziel… hoci len dobre naučených trikov. Nie je nutné oplývať talentom reči a ani mimoriadnou zručnosťou.

Pri niektorých popisovaných trikoch ide o jednoduchú zábavu. Dokonca je možné niektoré z nich inovovať a využiť pri iných podmienkach, keďže nemajú striktné obmedzenia. Sem tam sa medzi podrobné postupy zamieša nejaký ten kreslený vtip a za humor v knihe dostáva kniha ďalší pomyselný bod. Nuž a ak sa pýtate, či kniha naozaj naučí triky, ktorými prekvapíte priateľov, tak o tom nemožno pochybovať. Stretnutia priateľov síce počas týchto mesiacov nezorganizujeme, ale o to lepšia príležitosť nacvičiť si tieto triky a neskôr vyraziť vyzbrojený skúsenosťami „do terénu“.

Vlastnosti knihy:

  • Názov: 101 mega magických trikov
  • Autor: Barb Whiter
  • Vydavateľ: SLOVART, a.s.
  • Dátum vydania: jar 2020
  • Väzba: Paperback 153×234 mm
  • Počet strán: 208
  • ISBN: 978-80-556-4217-8

Oficiálne stránky:  https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/knihy-pre-deti-a-mladez/101-mega-magickych-trikov.html?page_id=93589Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...