Rozhovor: Peter Šloser, autor úspešnej detektívky Mafiánska poprava?


Mafiánska poprava? je knižnou novinkou, ktorá prišla ako blesk z jasného neba. To preto, že debut od neznámeho autora zväčša neprekvapuje číslami a vypredanosťou. Keď sa však do písania pustí bývalý policajný funkcionár a zaujme svojim dielom celkom už tých prvých čitateľov, nenechávajú si to pre seba. Na niektorých miestach už vypredaná kniha tak vyvoláva otázniky.

Mafiánska poprava? peter Šloser

O čom je jej príbeh a ako čerstvé udalosti v nej boli použité ako inšpirácia, sme sa pýtali autora Petra Šlosera:

Vaša literárna prvotina s názvom Mafiánska poprava? vyšla vo vydavateľstve IKAR len v septembri a už je vypredaná. Čakali ste takýto úspech?

Takmer vypredaná 🙂  Osobne som považoval za úspech už to, že knihu vydavateľstvo IKAR vydalo. A keď sa mi to podarilo, tak niekoľko dní pred tým ako sa objavila na knižných pultoch som si pripravoval stratégiu ako ja, neznámy autor, oslovím s dnes aktuálnou témou, čo najväčší počet čitateľov. Od mojich najbližších, ktorým som dal ešte nevydanú knižnú verziu prečítať, som mal pozitívne ohlasy. Až ma prekvapili a zdalo sa mi to nereálne. Dokonca som sa domnieval, že ma nechcú zarmútiť🙂.  Teraz po viacerých osobných aj publikovaných hodnoteniach vidím, že by kniha v tvrdej konkurencii mohla uspieť.

V policajnom zbore ste skončili tento rok. Nápad na knihu sa rodil už počas služby, alebo prišiel až po vyzlečení uniformy?

Knihu som začal písať začiatkom roka 2017. Viacero súčasných policajtov vie, že je to vďaka osobám, ktoré sa ma snažili niekoľko rokov odstrániť z funkcie, ktorú som zastával. Keď sa im to nepodarilo žiadnym spôsobom, tak využili lesť. Vtedy som sa dostal do situácie, že som mal odrazu viac času, tak som si povedal, že skúsim napísať knihu. Ak by ma nechali robiť svoju prácu, knihu by som nikdy nenapísal. Teraz im môžem byť len vďačný.

Nemali ste chuť písať už oveľa skôr? Alebo len nebol čas?

Bol som policajný funkcionár od roku 2000. V práci som trávil denne často viac ako 12 hodín bez nároku na mzdu. Práca ma celkom pohlcovala a čas na nič iné mi takmer nezostával. Preto som nikdy nemyslel ani na to, že by som niekedy mohol napísať knihu. Poznám veľa poctivých súčasných policajtov, ktorí sú určite nositeľmi zaujímavých informácií, ale pretože venujú práci toľko času a energie ako niekedy ja, tiež nemajú na to čas. Možno po ukončení pôsobenia v polícii ako ja sa o to pokúsia.

Spomínate si aj na udalosti, ktoré považujete za výbornú tému, no zatiaľ si netrúfate na ich použitie?

Haha 🙂 Veľmi dobre si spomínam na takéto udalosti a tieto ma práve inšpirujú v ďalšom písaní. Určite sa objavia v ďalších knihách.  Sú to veci, ku ktorým sa nikto nemôže priznať. A slovo udalosti by som možno preto nahradil slovom zákernosti, špinavosti a…ďalšie radšej vynechám. Veď ľudia vidia v súčasnej dobe, čo sa skrývalo pod zlatou škrupinkou.

Čo vlastne vypĺňa voľný čas policajta, akým ste donedávna bol?

Počas pracovných dní som nemal voľný čas. Tí kolegovia, ktorí ma poznajú vedia, koľko času som obetoval práci na úkor všetkého ostatného. A víkend? Niekedy som v piatok hovoril kolegom, že sa teším na pondelok. Ale v posledných rokoch, ktoré ma inšpirovali k písaniu som bol rád, že som niektorých ľudí cez víkend nevidel a nepočul. To bol pre mňa oddych v súbehu s fyzickou prácou a varením.

Ste sám čitateľom krimi žánru?

V posledných rokoch som absolútne nemal čas na čítanie. Na dovolenke pri mori som si dokázal prečítať knihu od jedného slovenského autora detektívok, ale niečo mi v jeho knihách chýbalo. On aj jeden ďalší autor, ktorý je tiež bývalý policajt ma inšpirovali tiež k tomu, aby som napísal knihu.

Aj dokážete spoznať v knihe, či má autor reálne skúsenosti s prácou polície, alebo nie?

Každý policajt, ktorý videl krv a mŕtvoly na mieste činu, ktorý vypočúval množstvo páchateľov rôzneho kalibru a riadil podriadených policajtov za účelom objasnenia tých najzávažnejších prípadov, by to mal vedieť posúdiť v knihe alebo vo filme. Ja som mal za 30 rokov práce v polícii množstvo možností toto všetko vidieť a zažiť.  Myslím, že čitatelia, ktorí čítali moju knihu vedia posúdiť, či ako autor opisujem reálne prácu polície. Ak by som bol oslovený na posúdenie nejakej knihy, tak všetky vedomosti, ktoré som ako policajný plukovník do seba nasal, by som vedel na také posúdenie využiť.

Boli momenty, ktoré sa Vám písali v knihe najťažšie?

Neboli 🙂 Väčšia časť z toho, čo som v knihe napísal, sa v určitom čase, na určitom mieste a za určitých okolností odohrala. Samozrejme niektoré situácie som si musel aj domyslieť a toto všetko som postupne prezliekal do iných šiat a prispôsoboval deju v knihe. Dlhé roky som písal rôzne policajné hlásenia a správy pre najvyšších funkcionárov polície, kde som nemohol pochybiť. To mi asi pomohlo aj pri ľahšom písaní knihy.

Inšpirácia skutočnými udalosťami je ako veľmi stará? Bežní ľudia sledujúci večerné správy a žijúci život ďaleko od vplyvov mafie by našli spojitosti?

Inšpirácia je veľmi čerstvá. Spojitosti v tejto knihe už určite našli viacerí čitatelia. Či sú však postavené na reálnom základe nechám na ich posúdenie. Už som to niekde povedal, že kto bude chcieť sa v knihe nájde, aj napriek tomu, že to nie je vôbec o ňom. Možno by som to povedal tak, že v knihe nie je špecificky vykreslená nejaká skutočná osoba, ale som opisoval (ne)fungujúci a prehnitý systém. Takže tí, čo sledujú večerné správy a majú osobné skúsenosti s niektorou zo situácií opisovanou v knihe budú môcť porovnať.

Je mnoho autorov a vydavateľstiev, čo uvažuje nad dôvodmi, prečo je tematika krimi tak úspešná medzi slovenskými čitateľmi. Aké dôvody úspechu detektívok vidíte Vy?

Drvivá väčšina ľudí v tomto štáte je nespokojná a v každej rodine sa nájde obeť systému. Preto ľudí zaujíma žáner založený na realite.  V každom človeku sa skrýva policajt. Policajt chce odhaliť páchateľa. Všetci ostatní chcú tiež odhaľovať páchateľov, ale tých skutočných. A hľadajú ich v knihách, kto sa skrýva za ktorou postavou. Moja kniha nie je len klasické krimi a vidím, že širokú čitateľskú verejnosť oslovila.

Už viacero čitateľov ma kontaktovalo, či sa naozaj také špinavosti ako som opisoval v knihe reálne dejú.  Ľudia z prostredia, ktoré opisujem to vedia veľmi dobre. Ja to z môjho pôsobenia vo vysokých riadiacich policajných funkciách viem tiež. Preto tému trestného činu prepájam s tými špinavosťami. Domnievam sa, že keď ľudí zaujíma to, čo média a polícia v poslednej dobe odhaľujú a verím že aj budú ďalej odhaľovať, mala by ich zaujať aj kniha s témou, ktorú som napísal.

Je nepravdepodobné, že po úspechu prvej knihy, hoci sme ešte len na začiatku, by ste nepokračovali v písaní. Zrejme máte dostatok námetov. 

Námetov mám v hlave na desiatky kníh. Dokonca ma už kontaktovalo niekoľko čitateľov, s ponukou zaujímavej témy na knihu. Preto nepotrebujem k písaniu žiaden policajný spis ako niektorí iní autori. To je moja výhoda. Nedisponujem žiadnym písomným materiálom, bohužiaľ som si nerobil nikdy ani poznámky, ktoré by som mohol teraz využiť, pretože som neplánoval knihu niekedy napísať. Píšem podľa toho, čo si spomeniem. Teraz dokončujem druhú knihu.  Myslím, že čitatelia sa majú na čo tešiť🙂

Čakajú Vás aj v najbližšej dobe nejaké besedy, alebo stretnutia s čitateľmi?

Niekoľko ponúk som dostal. Vzhľadom k tomu, že knihu som napísal pod pseudonymom, neviem si predstaviť, akou formou by beseda prebiehala.  Možno medzi kolegami pôsobiacimi  v ozbrojených zložkách, kde má mnoho ľudí pozná osobne, by  to šlo. Doteraz som využil jednu možnosť a vystúpil v relácii Teleráno v Televízii Markíza, kde moju tvár však televízni diváci nevideli. Ak však majú čitatelia nejaký návrh, môžu ma osloviť.

Ďakujem za Váš čas a želám pretrvávajúci úspech tejto knihe, aj prípadným ďalším.

Ja ďakujem Vám za možnosť osloviť čitateľov mojej knihy a vašej stránky.

Kniha Mafiánska poprava?Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...