Tlačené magazíny a časopisy venované knihám na Slovensku? Slabé a málo
Milovníci kníh, ak chcú vedieť, čo sa chystá v rámci noviniek, sú viac menej nútení čítať online stránky. Alebo sledovať obchody a sekcie venované predobjednávkam. Tí všímavejší sledujú svojho obľúbeného autora, jeho tvorbu, alebo stránky vydavateľstiev. Ak by sme chceli vedieť o knihách ešte viac, dobrá voľba sú tlačené médiá. Problémom však je, že periodiká venované knihám sú na Slovensku skôr vzácne. Jedno povestné je čoraz slabšie a zvláštnejšie, kým to v SME sa ešte úspešne snaží a drží v rovine aktuálnosti a nejakého prínosu. Všetko ostatné je skôr výnimočné, alebo len náhoda. O čom je tu vlastne reč?
KNIŽNÁ REVUE
Keď vám predajcovia kníh, ľudia píšuci knihy, ale aj ľudia, ktorí majú blízko k autorom povedia, že to s niečím ide dole vodou, srdce zabolí. Prečo? Dozviete sa mnoho príčin, a toto nie je miesto na analýzy. Stačí pozrieť obsah. Magazín sa čoraz viac stáva viac a viac magazínom pre intelektuálov. Pre veľmi osekanú časť obyvateľstva, ktorá pozná intelektuálnych autorov, ašpirantov na Pulitzerovu cenu a ak aj autora nepozná, Google to istí. Väčšinu z preberaných kníh na stránkach magazínu nepoznáme.
Mnoho kúskov rozoberá spoločenské témy, a aj autori článkov sa zameriavajú na trochu až čudesné kritériá a oblasti. Čo je neuveriteľné, je uvádzanie noviniek, hoci kniha je na trhu niekoľko mesiacov. Na stránkach časopisu sa objavujú knihy, ktoré nemôžu mať predaj a v kamenných predajniach sa s nimi predajcovia ani nestretávajú. Ak si pozrieme ktorékoľvek vydanie, väčšina obsahu je k niečomu, čo dávno vyšlo. Dá sa povedať, že riešením by bolo celkom preskočiť niekoľko mesiacov a vrhnúť sa na niečo reálne aktuálne. Kto si rád prečíta o knihách, ktoré už dávno vyšli a mnohí ich už máme prečítané, ak ich vôbec poznáme?
Knižnú revue si prečítate v kníhkupectvách, v knižniciach, aj niektorých čakárňach, kde sa zatúla.
Naše hodnotenie:
- Priveľmi intelektuálne, s podivnou prímesou, ktorú nevieme identifikovať.
- Neaktuálne, všetko staršie knihy. Výnimočne niečo nové.
- Kto je hipster, znamená tu viac.
- Neznáme knihy. Až prílišná ignorácia veľkých vydavateľstiev a známych mien. Ak sa už magazín volá „knižná revue“, tak by to mala byť predovšetkým reálne knižná revue. Veď väčšina z kníh je v malom kníhkupectve jedine na objednávku, lebo ani tam netušia čo to je za knihu.
- Pekný papier, grafická úprava, aj dizajn
SME O KNIHÁCH
Knižná príloha denníka SME, ktorá vychádza prvý piatok v každom mesiaci, je zo všetkého, čo u nás vychádza, to najlepšie a najaktuálnejšie. Ak totiž hovoríme o knihách, potom táto príloha naozaj o knihách je. Obsahom sú články, novinky, recenzie, rozhovory, aj nejaká tá reklama. Najmä sa myslí aj na podujatia ako sú výstavy, veľtrhy, literárne súťaže a iné príbuzné podujatia. Ide o klasický novinový papier, veľký formát ako je klasické SME. Nezošité sa radi rozlezú, ale zase sa viete podeliť… ak je s kým a kde. SME o knihách má neraz zaujímavý obsah. Je vidieť, že spolupracuje s vydavateľstvami, vieme o novinkách a aj v stĺpčekoch sa dozvieme niečo o pripravovaných knihách a novinkách. Je pomerne aktuálny. Nevidieť tu prílišné snahy zaútočiť na knihu, či autora, hoci aj tu sú recenzie.
Naše hodnotenie:
- Z pomedzi knižných periodík na Slovensku, je toto najlepšie. Aj tu by sme však vedeli priblížiť obsah viacerým generáciám a možno obohatiť obsah o viacej noviniek súčasne, deliť ich podľa žánrov a každý si ihneď nájde tip na niečo zaujímavé. Aj príliš náročný a vyberavý.
- Farebnosť, obsah aj úprava je v poriadku.
- Periodikum nie je nutné príliš hľadať a namáhať sa, aby ste sa k nemu dostali. Je dostupné v stánkoch.
PRAVDA
Pravda je denníkom, ktorý sa venuje rôznym témam. V rámci odvetvia kultúry, kam literatúra patrí, sa venuje aj knihám. Je to najmä pri veľkých témach, alebo pri inzercii. Články o knihách sú pripravované na dobrej odbornej úrovni, neraz práve s vydavateľstvami. Len tak sa redakcia rozhodne pre naozaj veľké veci, ako súvis s obchodom, medzinárodným trhom, veľkými akvizíciami, predajmi, počtami predaných kníh, s menami ako Rowlingová, Dan Brown, Stephen King a spojitosti s filmami podľa kníh. Knihám sa však Pravda nevenuje nepretržite s pravidelnosťou. O dôležitosti kníh pre PRAVDU ale nepochybujeme.
SLOVENKA
Týždenník Slovenka je na Slovensku už dlho. Ani ona nie je primárne o kultúre a knihách, no napriek tomu v ňom nachádzame zmienky, rozhovory a informácie o veľkých knihách. Napríklad tých, ktoré sa týkajú žien, alebo slovenských žien a ich práce, úspechoch a podobne. Táto tematika je ťažisková pre časopis samotný a drží sa aj v spojitosti s knihami. Aj ona tak napomáha trochu k šíreniu informácií o knihe.
Ďalšie médiá
Rovnako tak mnoho ďalších médií sa už nevenuje knihám, a má ich len ako malý prídavok k rôznym odkazom. Neustále vznikajúce a zanikajúce médiá zostavujú svoj obsah ako veľký reklamný priestor so zmienkami na mnoho produktov. Knihy sa tak ako krátka zmienka niekoľkých tipov dostávajú do mnohých magazínov, ktoré sa môžu venovať autám, kozmetike, ženám, športu a podobne. Je tu však ešte jedna skupina – menšie magazíny, ktoré prinášajú tipy na obohatenie obsahu. Sú to napríklad strany v regionálnych magazínoch MY, v magazíne SMEženy v slovenských obľúbených krížovkách RELAX a na mnohých iných miestach.
Niektoré siete predajní, či vydavateľstvá vydávajú svoje letáky, alebo katalógy. Tie môžu byť súčasťou niektorých kamenných predajní. Prípadne ak sa objavila nad-zásoba katalógov, môžu byť súčasťou online objednávok, daného predajcu. Svoj časopis o knihách vo veľmi peknej úprave prikladá napríklad ARTFORUM, známa predajňa.
Zdá sa však určite, že by tu bol priestor ešte pre jeden. Kultúrny magazín všeobecne, alebo čisto o knihách, ktorý by dokázal nasýtiť hlad mladej, menej intelektuálnej generácie.
Inzercia: