Poviedková kniha zo sveta koscov, ktorá vás vtiahne a nepustí…


Neal Shusterman tentoraz prichádza v slovenskom preklade Kataríny Figovej s poviedkovou knihou Kosenie. Jednotlivé príbehy písal so spoluautormi, medzi ktorými sú aj členovia jeho rodiny. Okrem iných zapojil svojho syna Jarroda, s ktorým si už „spolupísanie“ vyskúšal pri knihách SuchoRoxy.

kosenie Schusterman

Kosec, Nimbus a Posol patria do trilógie Žatva smrti, ktorá je primárne určená čitateľom od pätnásť rokov, ale zaujala aj mnohých dospelých. Princíp „kosenia“ a koscov v utopickej spoločnosti, kde sa prirodzene nezomiera, je zaujímavý pre všetkých a remeselne zručný autor, akým Neal Shusterman nepochybne je, v skutočnosti v druhom pláne vytvoril aj knihu o vyrovnávaní sa so smrťou.

Rozhovor s autorom pre vydavateľstvo

Neal Shusterman v exkluzívnom rozhovore pre Vydavateľstvo SLOVART prezradil napríklad to, že jeho najobľúbenejšou je poviedka o minulosti kosca Goddarda.

Kniha Kosenie je súborom poviedok k sérii Žatva smrti. Ktoré postavy z hlavného príbehu ste si do poviedok vybrali?

N.S.: Vybral som si príbehy, v ktorých vystupujú kosec Curieová, kosec Goddard, Nimbus a Cirus, Citrin brat Ben a v jednom z príbehov sa objaví aj Rowan. Mnohé z poviedok však predstavia nové postavy.

Niektoré poviedky ste napísali s inými autormi. Koho ste oslovili na túto spoluprácu?

N.S.: Svojho syna Jarroda, s ktorým som napísal knihy Sucho a Roxy. Tentoraz som okrem neho spolupracoval aj s jeho partnerkou Sofiou. Pár príbehov som napísal s Davidom Yoonom a Michaelom H. Payneom, ktorých tvorbu obdivujem, ako aj s Michelle Knowlden, s ktorou som už spolupracoval, a so svojou dcérou Joelle – tá napísala úžasné verše hneď v úvode knihy.

Táto kniha je antológiou. Ktorú z poviedok v nej máte najradšej a prečo?

N.S.: Ťažko vybrať favorita. Ale keby som naozaj musel, bol by to príbeh o minulosti kosca Goddarda. To, že patril ku kolonizátorom Marsu, som naznačil už v predošlých knihách. Tentoraz som však išiel do hĺbky a preskúmal som jeho podiel na sabotáži a katastrofe, ku ktorej viedla.

Plánujete ešte nejaké poviedkové knihy zo sveta koscov?

N.S.:  Neplánujem ďalšie zbierky príbehov z tohto univerza, ale uvažujem o prequeli. Rád by som sa ešte viac venoval prvým dňom Nimba a Spoločenstva koscov – keď sa to všetko začalo.

Slovo editorky

Editorka Dana Brezňanová sa o knihe vyjadrila: „Síce som si pamätala, že svet koscov milujem, ale počiatočnú nostalgiu rýchlo vystriedalo čerstvé nadšenie a nové očarenie. Kniha je vhodná aj pre čitateľa, ktorý pôvodnú trilógiu nečítal, no prišiel by o všetky tie požmurkávania smerom k fanúšikovi a tak trošku aj o „fanservis“, keďže v niektorých poviedkach sa čosi dopovie, dodatočne sa lepšie objasní motivácia niektorej postavy a napríklad sa čo-to dozvieme aj o zrode hlavného zloducha, kosca Goddarda. Rozprávačom jednej poviedky je sám Nimbus, vďaka čomu sa dostaneme ‚do hlavy‘ tejto úchvatnej entity. Mihnú sa tu aj ďalší hrdinovia, ktorých poznáme vďaka sérii.“

Kto je autor – Neal Shusterman

Neal Shusterman je úspešným autorom viac ako päťdesiatich oceňovaných kníh pre deti, mládež a dospelých vrátane sérií UvoľneníDownsiders, trilógie Skinjacker  či románu Challenger Deep, za ktorý získal v Amerike ocenenie National Book Award. Kosec, ktorý je prvým dielom zo série Žatva smrti, bol ocenený prestížnou Michael L. Printz Award. Autorovi vyšiel minulý rok v  preklade Kataríny Figovej román Hra so svetmi. Shusterman píše aj filmové a televízne scenáre. Je otcom štyroch detí, ktoré sú takisto talentovanými autormi a umelcami.

 Inzercia:

Novinky zo Slovartu