Klasický sci-fi román Williama Gibsona vychádza po rokoch v slovenčine


Neuromant je základné dielo kyberpunku, klasika sci-fi a jediný román, ktorý vyhral tri najvýznamnejšie žánrové ocenenia – Cenu Nebula, Cenu Phillipa K. Dicka a Cenu Hugo. Je to Gibsonov debutový román a začiatok trilógie. Román sa odohráva v budúcnosti, v druhej polovici 21. storočia, čo vtedy autorovi pripadalo ako ďaleká futuristická vízia.

Matrix je svet vo svete, globálny konsenzus, prelud, vyjadrenie každého jedného dátového bajtu v kyberpriestore. Henry Dorsett Case, hyperpriestorový kovboj, zlodej dát a počítačový hacker, podstúpi vďaka záhadnému undergroundovému klientovi výmenu kľúčových orgánov po tom, čo ho pomstychtiví zákazníci z podsvetia dali zmrzačiť, aby sa už nikdy nevedel pripojiť na matrix.

Tajomný klient chce, aby sa Case zapojil do poslednej, smrteľne nebezpečnej akcie, ktorá prebieha v pozostatkoch bývalého sveta, na obežnej dráhe, no najmä v matrixe – kyberpriestore, ktorý sa nachádza všade a nikde.

Neuromant – román z roku 1984

Neuromant bol prvým letmým pohľadom na digitálnu budúcnosť ľudstva – šokujúcou víziou, ktorá spochybnila naše predpoklady o technológii a o nás samých, znovuobjavila spôsob, akým hovoríme a premýšľame, a navždy zmenila prostredie našich predstáv.

„Revolučný román.“ – Publishers Weekly

„Nezabudnuteľné… Bohatstvo Gibsonovho sveta je neuveriteľné.“ – Chicago Sun-Times

„Kaleidoskopický, pitoreskný, senzačný, dekadentný… úžasné virtuózne predstavenie.“ – The Washington Post

Michal Hvorecký o knihe v recenzii napísal „Stále očarúva Gibsonov nezameniteľný štýl, ktorý už nikdy neprekonal, lebo to sa ani nedá, jeho hypnotický jazyk, ktorý zaplavuje všetky zmysly, napĺňa úžasom aj hrôzou, jeho kolážová kontrakultúrna estetika, v ktorej sa mieša avantgarda s popom, nesmierne bohatá imaginácia, trefné aj zábavné metafory, poézia korporátnej škaredosti, K-martový realizmus fiktívnych aj skutočných produktov a značiek, majstrovský klipový strih jednotlivých scén.“

Román Neuromant pre Vydavateľstvo SLOVART do slovenčiny preložil Patrick Frank.

William Gibson

William Gibson (1948) je americko-kanadský spisovateľ a esejista, zakladateľ kyberpunku. Debutoval románom Neuromant (Neuromancer, 1984), neskôr napísal pokračovanie Count Zero (1986) a Mona Lisa Overdrive (1988) a iné. Vymyslel a zaviedol do používania termín „kyberpriestor“ a vo svojich dielach predpovedal vznik internetu a virtuálnej reality dávno predtým, ako sa stali skutočnosťou. Vo svojom najnovšom románe Agency (2020) predstavuje alternatívne USA s Hillary Clintonovou ako prezidentkou. Žije aj s rodinou vo Vancouveri.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.