Svedectvá, dlhoočakávané pokračovanie románu Príbeh služobníčky


Keď v roku 1985 Margaret Atwood vydala dystopický román Príbeh služobníčky, kniha vzbudila zaslúžený ohlas, ktorý neutíchol viac-menej dodnes. Môže za to z časti aj populárny televízny seriál inšpirovaný týmto románom, ktorý zaslúžene vyhral 15 cien Emmy a Zlatý Glóbus za najlepšiu drámu roku 2018.

Väčšina čitateľov si spája román s červenou farbou. Dlhé červené šaty a biele čepce, ktoré nosili ženy nútené do reprodukčného otroctva v republike Gileád, sa stali symbolom útlaku. Fanúšikovia si preto všimli, keď sa odhalila jasne zelená obálka knihy Svedectvá.

Autorka mala pre nich jednoduchú odpoveď: „Farbila som to pastelkami a povedala som si: Myslím, že by to vyzeralo lepšie zelené.“ Dodáva, že jarná zelená farba vyvoláva nádej.

Kritikou chválená, aj ocenená

Kniha Svedectvá vzbudila veľký záujem čitateľov aj kritikov – autorka za ňu dostala Bookerovu cenu. Dej románu sa odohráva pätnásť rokov po udalostiach opísaných v Príbehu služobníčky a jeho rozprávačkami sú prominentná predstaviteľka gileádskeho režimu a dve dospievajúce dievčatá žijúce v odlišných svetoch – Agnes z Gileádu a Daisy z Kanady. Prostredníctvom ich svedectiev sa pred čitateľom odvíja svet teokratickej diktatúry, v ktorej ženy a ľudské práva neznamenajú vôbec nič.

Rovnako ako Príbeh služobníčky, aj Svedectvá dosahujú rovnováhu medzi  pútavým príbehom a temnými odkazmi na minulosť i prítomnosť. Ale zatiaľ čo nová kniha odpovedá na niektoré zásadné otázky týkajúce sa Gileádu, necháva veľa otvorených aj pre subjektívnu interpretáciu – čo je klasický spôsob písania Atwoodovej. Autorka dáva prednosť tomu, aby čitatelia dospeli k vlastným záverom. „Som človek, ktorý je proti diktatúre, pamätáte?“ povedala. „Nebudem čitateľovi hovoriť, čo si má myslieť.“

Svedectvá pre Vydavateľstvo SLOVART do slovenčiny preložila Katarína Karovičová.

Kto je Margaret Atwoodová?

Margaret Atwoodová (1939) je najvýznamnejšia a najznámejšia kanadská spisovateľka, poetka, scenáristka, literárna kritička a feministická aktivistka. Jej diela sú hodnotené ako umelecky precízne, prenikavo inteligentné, autorka v nich potvrdzuje úžasnú schopnosť vcítiť sa do zložitej psychiky modernej ženy. Je autorkou vyše tridsiatich kníh, okrem románov píše básne, eseje, knihy pre deti, jej diela boli preložené do viac ako dvadsiatich jazykov, niektoré boli aj sfilmované.

Medzi jej najznámejšie romány patria Edible Woman (1969), Lady Oracle (1976), Catʼs Eye (1988), Nevesta zbojníčka (The Robber Bride, 1993) alebo Alias Grace (1996). Za román Blind Assassin získala v roku 2000 Bookerovu cenu. Podľa knihy Príbeh služobníčky (1985) bol nakrútený úspešný seriál, ocenený Zlatým glóbusom. V slovenčine vyšli jej knihy Nevesta zbojníčka, Vynáranie (Surfacing, 1972), Penelopiáda, Príbeh služobníčky, Volali ma Grace a Svedectvá.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.