Renesančný architekt Palladio a luxusná kniha venovaná jeho dielu


Palladio je slávne meno v oblasti architektúry. Slováci sa s ním stretnú najmä ak prichádzajú do styku s učebnicami architektúry, alebo sú súčasťou skupiny so sprievodcom a prechádzajú slávnymi Benátkami. Významná osobnosť svetovej architektúry bola dokonca tak dôležitá, že po ňom pomenovali konkrétne obdobie a štýl. Dokázal skombinovať antiku s renesanciou a týmto štýlom celkom zaujať nie len taliansku architektúru a jej vývoj, ale ovplyvnil tak aj nové budovanie kolonizovanej Ameriky, či západnú Európu. Andrea Palladio, svojim občianskym menom Andrea di Pietro della Gondola, sa narodil v roku 1508 v Padove a zomrel v roku 1580. Pôsobil najmä v meste Vicenza a taktiež v Benátkach pre tunajších šľacticov. Budoval kostoly, chrámy, úradné budovy, mestské domy, ako aj sídla pánov. Mal za sebou bohatú publikačnú činnosť venovanú dokumentácii historických pamiatok v Ríme. Viac ako 400 rokov po jeho diele má stále význam čokoľvek z toho, čo pripravil. Jeho život a dielo si momentálne pripomína aj významná kniha, ktorá bola dnes prezentovan v jednej z bratislavských galérií aj za prítomnosti médií.

Palladio kniha, IKAR 2020, Večný Palladio, umelci renesancie

Andrea Palladio v hodnotnej limitovanej knihe

Palladio uzatvára ako Večný Palladio sériu piatich kníh, ktoré boli v priebehu posledných rokov vydávané v slovenskom jazyku. Každá stojí 990 eur a kým prvá kniha s názvom Nekonečný Leonardo bola absolútny hit, a ktorý by dnes neváhal zberateľ zaplatiť aj 1500 eur za knihu s pekným číslom, nie všetky knihy majú cenovku 990 EUR. Prvý diel je tradične predávaný za vyššiu sumu, rovnako ako ďalšie s jednocifernými číslami v sérii. Každá kniha je číslovaná a je tak lákavá pre zberateľov a tých, čo investujú do umenia. Jedinečná je však aj tým, ako je vyhotovená. Obrazová literatúra na 400 stranách prezentuje aj rozsiahly informačný materiál v slovenskom jazyku o živote, o dielach, autora, o jeho tvorbe a histórii budov. Kniha je v predaji len na jedinom mieste.

Rovnakú sériu vydávajú aj v Českej republike, avšak s oveľa nižším marketingom a veľmi slabým povedomím o vydaniach. Tá slovenská sa pýši naozaj peknou úpravou, veľkou váhou a niekoľkými bonusmi, ako sú plagáty, alebo rukavice. Kniha sa dá objednať len cez stránky www.luxusnakniznica.sk, pretože súčasťou objednávky je aj výber vlastného čísla knihy.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...