Tlačové správy

Knižná novinka Pavla Holeštiaka, Zlatá kysucká kniha Pavla Hrtusa Jurinu

Pavol Holeštiak Pavla Hrtusa Jurinu

Na jeseň tohto roku si slovenská kultúrna verejnosť pripomenula 100. výročiena rodenia spisovateľa, básnika, publicistu, prekladateľa, organizátora spoločenského a kultúrneho života v Austrálii, učiteľa, významného slovenského vlastenca, Pavla Hrtusa Jurinu, rodáka z kysuckého Klokočova (nar. 1. 10 1919). Na Silvestra si zasa pripomenieme jeho 25. výročie skonu v ďalekom Melbourne. Okrem toho sme boli svedkami ďalších okrúhlin – 15. ročníka festivalu duchovnej poézie a prózy Jurinova jeseň v Čadci.

Pavol Holeštiak Pavla Hrtusa Jurinu

Exkulant, ktorý nikdy neodišiel

V týchto dňoch sa dostala na pulty kníhkupectiev nová výpravná publikácia autora Pavla Holeštiaka Zlatá kysucká kniha Pavla Hrtusa Jurinu. Bezmála 350 stranová plnofarebná knižka v pevnej väzbe na kriedovom papieri s maľbami našej výtvarnej legendy Ondreja Zimku, s doposiaľ knižne nepublikovaným Hrtusovým rodostromom či cestopisom Na piaty svetadiel. Literárne zhodnotenie i osvieženie nájdeme hneď v šiestich doslovoch našich literárnych osobností. Vzácnou súčasťou tejto reprezentatívnej knihy sa stal prierez kompletnej, nadčasovej vzácnej tvorby čerpajúcej predovšetkým z jeho jedenástich knižných diel, ktoré vyšli v Austrálii, v Kanade i na Slovensku, hoci väčšinu života Pavol Hrtus Jurina prežil práve na najmenšom kontinente – v Austrálii, z ktorej sa už nikdy fyzicky nevrátil. Srdcom však zostal v rodnej slovenskej vlasti, takže aj podtitul knižnej novinky nesie nevšedný, ale výstižný názov Exulant, ktorý neodišiel.

V knihe Pavol Holeštiak podrobne s odbornou presnosťou spracoval pohnutý života kompletné dielo P. H. Jurinu, ktorého literárna kritika zaraďuje k slovenskej lyrizovanej próze, slovenskej katolíckej moderne a spolu s vynikajúcim Jozefom Cígerom Hronským aj k najlepším našim prozaikom v slovenskom exilovom svete. Hrtusove knižné skvosty vychádzali v Austrálii vo veľmi skromnej grafickej úprave i tlačovej kvalite v počte iba 50kusov. Navonok tvrdý človek, no vo svojom vnútri veľmi citlivý rodený spisovateľ písal takmer polstoročie nevšedným, vrchárskym štýlom najmä o svojich rodákoch a vlasti. Prečo sa nevrátil po roku 1989 na Slovensko, zostáva záhadou.

Týmto novým, exkluzívnym dielom sa mu spláca dlh z jeho rodných Kysúc i milovaného Slovenska. Citujúc nitrianskeho biskupa Viliama Judáka – neskazený svetom sa majster Pavol Hrtus Jurina vracia domov. Nuž, milý čitateľ, vezmi a čítaj!(KP)

Aký máš z čánku pocit?

Excited
0
Štastný/á
0
Páči sa mi to
0
Neistota
0
Silly
0
Tlačové správy
Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.

    Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

    Viac v rubrike:Tlačové správy

    Komentáre sú ukončené