Aké knihy vybrať pre 10 až 12 ročné dieťa a čo pri výbere brať do úvahy?


Pri výbere kníh pre malé deti je výber naozaj pestrý. Výber pre dospelého je taktiež pomerne ľahký, ak poznáte obľúbených autorov, žáner, či tému. Zdá sa však, že vybrať knihy pre 10 až 12 ročné deti je ťažšie, než sa môže na prvý pohľad zdať. Skúšali sme to opakovane a hoci budeme radi, keď čo najskôr niektoré vekové kategórie dospejú, musíme sa s tým nejako vysporiadať. Výber  kníh pre mladého čitateľa má svoje pravidlá. Základom je, že musí u neho existovať vzťah ku knihám. Inak je snaha zbytočná.

detské knihy a Hej Andy

Ako na mladého čitateľa a na čo pozor?

Mladý čitateľ vo veku 10 až 12 rokov je niečím iný od ostatných. Ak si vybudoval vzťah ku knihám, už je samostatný. Mal by rozumieť slovám, plne rozumie textu, číta ho samostatne už nejaký čas a v knihách nachádza alternatívu od televízora a iného interpretovaného umenia. Na to, aby vôbec existovala príležitosť na vytvorenie vzťahu, predpokladáme, že dieťa nemá doma len televízor, konzolu, či mobilné hry. Malo by vnímať knižnicu ako zaujímavé miesto plné zábavy a informácií. Aj keď nie každá knižnica je prispôsobená aj deťom, prípadne láka ich na návštevu ku knihám a hračkám, stavebniciam a podobne.

Čitateľ v tomto veku môže byť ľahko namotaný na výborné knihy, ktoré sú posilnené marketingom. Stačí tlak z okolia. Ak vidí záujem svojich kamarátov, motivuje ho premýšľať nad knihou inak. Aj preto, ak ho vystavujeme kolektívu, ktorý má vzťah ku knihám, vyvoláme najčastejšie tento vzťah aj u neho. Podmienkou je, aby šlo o dobrý kolektív a on jeho súčasťou. Hovoriť o knihách, poznať hrdinov, vedieť reagovať a porozprávať sa o knižke znamená vytvoriť si tému s rodičom a knižky brať ako niečo, čo je o slobodných rozhodnutiach. Dieťa sa rozhodne kedy si prečíta, koľko si prečíta a vtedy bude knihy milovať.

Na čo prihliadať?

Pri výbere kníh je dobré prihliadať na už iné prečítané knihy. Buď sú to encyklopédie, literatúra zameraná na konkrétnu tému, a tým pádom viete, čo ďalej. Rozlišujeme ľahko nadšencov pre vesmír, dinosaury, autá, vlaky a podobne. Kým pre vesmír a Dinosaury je toho na trhu dosť, zúžime výber tým, že sa púšťame do oblastí ako sú vlaky, či traktory. Kníh na túto tému je naozaj menej. Knihy venované športu a rozvíjaniu športových aktivít ešte menej. Kedysi obľúbené Príručky mladých svišťov sú dnes vecou antikvariátov, starých zbierok, aj keď aj na túto tému je toho na trhu dnes dosť. Už bez známych licencovaných postavičiek z Káčerova od Disney.

Pri výbere kníh prihliadame na tému, ako prvú. Rozsah kníh ako aj na to, či ide o veľkého čitateľa, alebo nie. Na Vianoce tak napríklad je zbytočné kupovať celú sériu kníh, ak viete, že číta jednu knihu za pol roka. Získať viacero kníh naraz u slabého čitateľa vyvolá povinnosť, aj keď niekedy môže naštartovať pestrejší výber kníh záujem o jednu z nich viac. Prihliadame na hrúbku kníh, spôsob jazyka a vôbec vekové určenie. Sú čitatelia, ktorým zvolíme knihy skôr pre 8 ročných a sú čitatelia, ktorí si priamo vyžadujú vo veku 10 až 12 rokov čítanie pre 13 – 14 či 15 ročných. Téma sexuality, vzťahov, tínedžerov, párty a iných hesiel by naozaj mala byť ešte len v pláne. Dieťa túto tému nechápe správne, hoci pravdou je, že mnoho čitateľov, hoci aj televíznych divákov, rozumie téme vzťahov a rizík dospievania stále len z časti.

Ktorými knihami nič nepokazíte?

Sú knižné série, ktoré ak začnete od prvého dielu a zabodujete, druhým dielom už naozaj nič nepokazíte. Akýmsi univerzálnym riešením bol svojho času Harry Potter. Hlavný hrdina rástol a tak obsiahol všetky vekové kategórie. Harry Potter môže byť zaujímavým hrdinom, no už je známy z toľkých filmových repríz… že je možno menej zaujímavý, aj keď ilustrovaná verzia je niečo celkom iné. O nej si ešte povieme.

Prikladáme niekoľko tipov na knižné príbehy, hrdinov a zábavu, ktorá by už v prípade prvého dielu nemala nič pokaziť. Knihy sú zámerne vyberané tak, aby svojou humornou stránkou dokázali osloviť širšie spektrum ľudí. Zároveň ide o knihy, ktoré zaujímajú deti tohto veku, oslovujú ich názvy, charakteristická grafika, či povedomie o knihe ako také.

Pre dievča 10 – 12 rokov

Krutoprísna Iza – Originálne názvy, originálne príbehy a pomerne slušný úspech medzi deťmi vo svete a pomaly aj u nás. Zatiaľ vyšli dva diely. Vydáva vydavateľstvo Svojtka SK.

https://www.bux.sk/serie/2273-krutoprisna-iza.html

Pre dievča aj chlapcov 10 – 12 rokov

Molly Pecksniffová – Knižná séria s hlavnou hrdinkou Molly Pecksniffovou s túlavou mačkou Gryff po jej boku od Abi Elphinstonovej má dva diely. Zlodej snov a Strážca tieňov. Obe knižky dokážu osloviť chlapcov aj dievčatá. Príbehy plné tajomstiev, mágie a dobrodružstva čitateľa zavedú do lesov k rôznym strašidlám, duchom, hrdinstvám…

https://www.bux.sk/serie/1552-molly-pecksniffova.html

Harry Potter v ilustrovanej podobe – Harry Potter je stálica, no v ilustrovanej podobe vychádza len pomaly a postupne. Jim Kay, ilustrátor, ktorý dáva pôvodným príbehom Harryho Pottera celkom novú vizuálnu podobu, na tom pracuje celý rok atak sa postupne dostávame k novým a novým knihám.

https://www.bux.sk/serie/883-harry-potter-ilustrovana-edicia.html

Pre chlapca 10 – 12 rokov

Denník odvážneho Bojka – knižná séria, ktorá dodnes pozostáva z 13. dielov. Na základných školách o ňom veľmi dobre vedia druháci, tretiaci, štvrtáci, piataci a čítajú ho aj šiestaci, či siedmaci. Záleží od chute. Atraktívny je tým, že kombinuje jednoduché ilustrácie s výrazne čitateľným písmom.

https://www.bux.sk/serie/10-dennik-odvazneho-bojka.html

Denník skvelého kamoša – kniha prichádzajúca v jeseni 2019 je novšia. Od rovnakého autora ako pri Bojkovi, no tentoraz ide o príbeh Bojkovho kamaráta s ktorým sa čitatelia mohli doteraz stretávať len ako s vedľajšou postavou. Uvádzali sme túto knihu v jej tlačovej správe.

https://www.bux.sk/knihy/439115-dennik-skveleho-kamosa.html

Hej, Andy – je knižná séria, ktorá doteraz pozostáva zo štyroch dielov. Ide o pôvodne poľskú sériu, ktorá patrí medzi obľúbené a úspešné.

https://www.bux.sk/serie/1708-hej-andy.html

Július Zebra – kniha a knižná séria, o ktorej by sme mohli povedať, že je určená pre mladého čitateľa, ktorý miluje zábavu a vyžaduje ju aj od knihy. Niečo šialené, pritiahnuté za vlasy, bláznivé, ale nenásilné a čitateľsky vhodné.

https://www.bux.sk/serie/1048-julius-zebra.htmlInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...