Rozhovor s Andreou Bercik – konateľkou vydavateľstva Maxim


Večnej téme a otázke, či Slováci čítajú, je zbytočné sa venovať. Slováci sú napriek malej krajine mimoriadne sčítaným národom a keď hodíme kameň do davu, nepochybne trafíme niekoho, kto má prehľad aj o slovenskej tvorbe. Slovenských autorov nám prináša viacero vydavateľov, kým niekoľko z nich sa orientuje len na nich. Príkladom je mladé vydavateľstvo Maxim (http://vydavatelstvomaxim.sk/), ktoré nás v poslednom čase zaujalo knihou Muž z gulagu od Jolany Lackovej aj Útekom do raja od Magdalény Pirožekovej. Kniha Muž z gulagu je obsahom až neuveriteľná. Prekvapivo nevychádza vo veľkých vydavateľstvách, ale šancu jej dalo košické vydavateľstvo, s ktorým sa stretávame čoraz častejšie. Zhovárali sme sa s jeho konateľkou  Andreou Bercik.

vydavateľstvo MAXIM

Vydavateľstvo Maxim, ako som spomínal, je ešte pomerne mladé. Kedy začala jeho história?

V podstate takmer presne pred dvoma rokmi, keď som si povedala, že je najvyšší čas rozbehnúť niečo svoje a realizovať sa úplne slobodne, bez toho, aby som niekoho nad sebou musela počúvať. Takže je to ešte bábätko J

Nie je risk vytvoriť plnohodnotné vydavateľstvo v týchto rokoch, kedy sa stále hovorí o nejakej kríze, rizikách podnikania a polenách pod nohami zo strany slovenských úradov?

Áno, uvedomujem si, že to je risk. Hlavne vzhľadom na skutočnosť, že mal môj synček v čase vzniku vydavateľstva dva roky, bola som s ním sama, keďže manžel dochádzal kvôli práci len na víkendy, nemala som v podstate žiadny vstupný kapitál a v tomto obore ani žiadne kontakty či skúsenosti. Jediné, čo som mala, bola chuť pracovať na niečom vlastnom, vyše desaťročná prax redaktorky a jedna vlastná vydaná kniha, na ktorej som sa naučila, ako vlastne vyzerá taká zmluva s autorom a podobne. A zároveň túžba pomôcť aspoň niekoľkým autorom, ktorí skvelo píšu, no ako začínajúci majú takmer minimálnu šancu nájsť si vydavateľa. Distribútor mi vtedy povedal, že musím mať na trhu aspoň dvanásť kníh, aby som začala vôbec niečo zarábať. Nuž, práve vydávam trinástu, tak stále čakám…:-) Rada by som už aspoň začala splácať pôžičky J

Ktoré knihy boli pre Vás osobne prekvapením a pomohli posilniť pozíciu vydavateľstva?

Nehovorila by som o posilnení nejakej pozície, keďže som len na začiatku cesty a vlastne mám ešte stále len pocit, že sa hrám. Fungujem štýlom pokus – omyl, snažím sa v množstve rukopisov, ktoré mi prichádzajú, rozpoznať tie s najväčším potenciálom. Keďže ma to neživí (verím, že sa to raz zmení) a chodím normálne do práce, plus mám momentálne štvorročného chlapčeka, riešim si toto “podnikanie” väčšinou v noci. No a aby som odpovedala na otázku, každý jeden titul je pre mňa zatiaľ prekvapením, vôbec totiž netuším, ako naň čitatelia zareagujú a ktorý u nich zarezonuje najviac.

Vo Vašom portfóliu sú voľnejšie, ale aj vážne témy. Sú žánre, ktoré sa zrejme vôbec v portfóliu neobjavia?

Zatiaľ skúšam rôzne žánre, aby som si vybudovala čo najširšiu čitateľskú základňu a zároveň aj zistila, o čo je najväčší záujem.  Aj preto už mám v portfóliu okrem „ženských“ románov aj young adult román, fantasy, skutočný príbeh, historické tituly či aktuálne kuchársku knižku a knižku pre detičky. Nevydávam však napríklad poéziu, pretože to je z hľadiska obchodu vyslovene stratová záležitosť a nemôžem si to jednoducho dovoliť. Musím však povedať, že ma priam fyzicky bolí, keď autorom rukopisov píšem zamietavé odpovede. Vždy sa na to pomerne dlho odhodlávam…

Sú žánre, ktoré si Vás získajú rýchlejšie a patria aj medzi vaše obľúbené?

Ono, trošku sa pri práci musím odosobniť, pretože osobne napríklad ženskú literatúru vôbec nečítam. Keďže je však veľmi obľúbená, určite ju mienim vydávať a hľadám čo najkvalitnejšie rukopisy. Čakám na nejaký skvelý psychothriller či krimi.

Láka Vás aj zahraničná prekladová literatúra?

Rozhodla som sa vydávať vyslovene slovenských autorov a zatiaľ to nemienim meniť.

Nakoľko je riadenie vydavateľstva prácou na plný úväzok a zostal čas na osobný život, prípadne koníčky? Existuje vôbec priestor na také koníčky, ktoré nemajú nič spoločné s knihami?

Pravdou je, že čím viac kníh vydávam, tým je tej práce viac. Navyše ja si v podstate všetko robím sama, čo možno znie šialene, ale jednoducho nepustia financie a asi ani môj perfekcionizmus. Čiže ja normálne chodím do práce, kde som v priemere osem hodín denne, potom sa venujem rodine a večer čítam rukopisy, editujem, navrhujem obálky, riešim faktúry, zmluvy, reklamu, distribúciu… A snívam o tom, že si konečne nájdem čas prečítať kôpku kníh z nočného stolíka J, lebo to už je asi diagnóza. Milujem však tiež výtvarné umenie, cestovanie a rada by som aj sama niečo v dohľadnej dobe opäť napísala, len momentálne to nejde, jedine, ak sa naklonujem.

Spomeniete si na najzaujímavejšiu odozvu od čitateľov na Vami vydávané knihy?

Tešia ma úplne všetky odozvy a som fascinovaná tým, že existujú čitatelia, ktorí si u mňa objednávajú každú jednu novinku. Sú to také moje stálice a robia ma šťastnou, rovnako ako každá jedna objednávka či spätná väzba.

Sama ste autorkou románu Bozkávam lepšie, ako varím, ktorý vyšiel v roku 2017 ešte v inom vydavateľstve. Sama pracujete v médiách, podobne, ako hlavná hrdinka Vášho románu. Bolo prostredie médií pre Vás inšpiráciou?

Áno, spomínanú knižku som napísala a vďačím vydavateľstvu Meridiano Press, že mi ju vydalo. Bolo to pre mňa ako zázrak, keď len tak zo zábavy niečo napíšete a odrazu je z toho knižka na pultoch kníhkupectiev. Text samozrejme nemal ambíciu stať sa trhákom, je to skôr úsmevný príbeh, no pomohol mi rozhodnúť sa či to skúsiť s vydávaním kníh. Aktuálne už v médiách nepracujem, skôr z tej druhej strany – chvíľku som bola hovorca,  teraz čosi ako PR manažér, mám niečo ako minitalkshow, organizujem kultúrne podujatia… Prostredie médií však samozrejme bolo inšpiráciou.

Andrea Bercik, maximPlánujete pokračovať v písaní, alebo ste už na plný úväzok vydavateľkou?

Počas materskej dovolenky som napísala ešte dve knižky z edície Slovensko, krajina plná tajomstiev – Vodné dobrodružstvá I a II, ktoré vyšli vo vydavateľstve Class a plánujem určite písať aj ďalej. Rozpísaný mám thriller i detskú knižku, len netuším, kedy ich dokončím.

Každé vydavateľstvo má nejaké prekvapenie. Môžu sa Vaši čitatelia do Vianoc tešiť na niečo zaujímavé, alebo neobvyklé?

Momentálne sú v tlači Magické bábovky od dvoch neobyčajných skvelých dám Paulínky Frankovej a Barborky Húbekovej, ktoré vytvorili také skvelé recepty, až sa budete oblizovať. Osobne mi tečú slinky už len pri pohľade na fotografie báboviek. A detský titul Dobrodružstvá detektíva Miloša s troma napínavými príbehmi a skvostnými ilustráciami určite poteší všetky deťúrence.

Ďakujem za Váš čas a želám mnoho úspechov vo svete kníh.

Ďakujem krásne.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...