Hrdinka knihy Druhá možnosť nie je ani náhodou dokonalá


Čo by ste v živote zmenili, ak by ste dostali druhú možnosť? Hlavná hrdinka knihy Druhá možnosť Michaela čelí naozaj závažným problémom ako neplánované tehotenstvo, rozchod s priateľom, výpoveď z práce, otcova smrť. Odrazu si kladie otázku, či jej život vôbec má zmysel. Autorka Jarmila Bóriková v novom románe naznačuje, že na riešenie každej situácie existuje niekoľko možností, dôležité je len vybrať si tú správnu.

Druhá možnosť autorka

Zistiť, že ste 25 rokov žili v klamstve, to s človekom poriadne zamáva. Sympatické je, že hlavná hrdinka nového knižného titulu J. Bórikovej je zo života”, nie je vykreslená vyslovene pozitívne a robí chyby ako každý z nás. Zaujímalo nás, či to spisovateľku neťahalo k tomu trošku ju zidealizovať.

„Vôbec nie. Nechcela som vytvoriť „sladký“ príbeh perfektnej hrdinky. Práve naopak, snažila som sa odkloniť od väčšiny ženských románov, kde sú hlavné postavy ideálnymi, vzornými  a dokonalými matkami, partnerkami, manželkami či dcérami. Nič proti nim, veď každá z nás by chcela byť bezchybnou a jedinečnou ženou. Ale ako to v reálnom svete chodí, všetci sme omylní, robievame nesprávne rozhodnutia a niektoré ´prešľapy´ môžu negatívne ovplyvniť náš ďalší život,“ objasnila nám J. Bóriková, pre ktorú je čítanie i písanie kníh výborným relaxom, keď môže hodiť všetky starosti za hlavu a na pár hodín sa venovať životnému osudu niekoho iného. „Keď sa mi v hlave odvíja nový príbeh a mne lietajú prsty po klávesnici, okolitý svet so všetkými problémami pre mňa prestáva existovať.“

V knihe sa nájde každý a nikto

Jej hlavná hrdinka mala niekoľkokrát dilemu, ako sa rozhodnúť a ako sa vyhrabať z problémov. Žiaľ, možnosť, ktorá jej napadne ako prvá, nie je vždy správna. Tak to však už v živote býva. „Mnohé charakterové črty a opisy postáv sú odpozorované od skutočne žijúcich ľudí . Všímam si, ako reagujú na rozličné situácie, ako spolu komunikujú, čo ich rozosmieva, čo rozčuľuje, ako zvládajú neúspech či smútok, ako sa dokážu popasovať s problémami. Ale keďže celý príbeh je vymyslený, nikto z môjho okolia sa nemusí báť, že sa v knihe nájde. (Úsmev.)“

Miška je v rámci románu Druhá možnosť nútená robiť kompromisy, akceptovať názory iných, priznať si vlastné chyby, naučiť sa odpúšťať a hlavne si musí začať vážiť samu seba. Autorka svoje postavy konzultovala najprv s najbližšími.

„Mojím prvým čitateľom a kritikom je môj otec. On ma najviac ovplyvnil a motivoval k písaniu. Okrem neho vďačím za podnetné názory a pripomienky aj najmladšiemu bratoviMôj rukopis hodnotil veľmi prísne a úplne ináč – z pohľadu mladej generácie.“

Odmena po vyše dvojročnom snažení

Knižka sa na pulty kníhkupectiev dostala v týchto dňoch a autorka netají, že z nej má skvelý pocit. „Je to pre mňa obrovská odmena za dva a pol roka práce – tak dlho mi trvalo opísať hektický život mojej vymyslenej hrdinky. Úprimne obdivujem autorov, ktorí dokážu vytvoriť jednu až dve knihy ročne,“ dodáva a verí, že jej román osloví čo najviac čitateľov.

Jarmila Bóriková vyštudovala učiteľstvo na Pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity, začínala ako vychovávateľka v školskom klube detí, od roku 1998 učí na základnej škole. V súčasnosti vyučuje informatiku. Miluje svoju rodinu, knihy a dobrú hudbu, je vášnivou čitateľkou detektívok a veľkou milovníčkou psov. Má jedného dospelého syna. Jej obľúbenými miestami sú Tatry a Praha. Žije a pracuje v rodných Košiciach. V roku 2021 debutovala novelou Jazvy na duši, Román Druhá možnosť jej vyšiel vo Vydavateľstve Maxim v roku 2024.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.