V ponuke kníhkupectiev aj knižný komplet Filmové Slovensko


Zberatelia špeciálnych edícií, alebo knižných kompletov určite spozornejú. Filmové miesta, knižná séria zaujímavých sprievodcov po slovenských filmových lokáciách, ktorá túto jeseň víta svoj druhý diel, zároveň vychádza aj ako knižný komplet Filmové Slovensko. V známom slovenskom vydavateľstve Dajama tak vychádza nielen nová kniha v edícii Krásy Slovenska, ale po vzore iných kompletov ako boli napríklad Zelené Slovensko alebo Stratené Slovensko, je tentoraz v predaji aj Filmové Slovensko.

Komplet v tomto prípade obsahuje obe knihy. Filmové miesta 1 a novinku Filmové miesta 2. Pre tých, čo doteraz nesiahli po jednotke a chcú začať v trochu zaujímavejšom štýle, tak majú možnosť. Najmä ako darček je tento komplet zaujímavý svojim obalom, ktorý ich drží pohromade.

Čím sú obe knihy zaujímavé, spojené a čím odlišné?

Obe knihy obsahujú prierez Slovenskom. Nedajú sa tak celkom rozdeliť na východ alebo západ, či rozdelenie podľa iného kľúča. V každej knihe sa nachádza analýza filmového turizmu z iného pohľadu, rovnako pohľad na ponuku cestovného ruchu a informácie z pozadia filmu. Dokonca aj konkrétnych filmov. Prechádzka doslova po celom Slovensku čaká na čitateľa v každej knihe. Keďže ide o výber filmových miest, aj výber filmov je pestrý. Prechádza od pôvodných starých zástupcov klasiky po hollywoodske trháky o ktorých ste možno ani netušili, že sa ich tvorcovia pohybovali po Slovensku.

Vzájomne sú prepojené. Kým v prvej knihe je len nepatrná zmienka o knihe druhej, druhá kniha už obsahuje viacero odkazov. Každá knižka je plnohodnotná a samostatná a tú druhú nepotrebuje. Napriek tomu dáva iný rozmer, ak máte v rukách obe. V druhej knihe existuje niekoľko odvolávok na obsah v prvej knihe. Len zopár kapitol je doplnením tých, ktoré sa objavujú v knihe prvej.

Aké miesta sú tými filmovými?

Za filmové miesto považujeme také, ktoré má prepojenie na známu filmovú osobnosť, jej život, pôsobenie, ale najmä prítomnosť filmového štábu. Filmové miesta, ktoré poslúžili filmárom do filmových a seriálových scén. Môžeme ich vidieť v jednotlivých scénach, identifikovať, alebo nás môže len zaujať fakt, že sa vôbec na to miesto dostali herci s nákladnou technikou a vznikal tam úsek výsledného diela kinematografie.

Filmové Slovensko knižný komplet

foto: kostol Všech svätých v Ludrovej, (pracovisko Liptovského múzea) ktorý má v knihe významné miesto, zdroj: archív autora

Vo svete sú takéto miesta vyhľadávané. Ak sa objavili v slávnych filmoch, nemusia mať núdzu o návštevníkov. Základom je však mať potrebné informácie, miesto identifikovať a zachovať. Práve to je téma knihy, upozorniť na mnohé lokality na Slovensku, aké mohli rôznym žánrom poslúžiť a pripomenúť, aké krásne a jedinečné miesta vôbec na Slovensku máme. Následne, ak si pozriete film, už na neho budete pozerať celkom inými očami.

Informácie a podrobnosti o komplete Filmové Slovensko

  • Autor: Tomáš Galierik
  • Vydavateľstvo: DAJAMA
  • Obsah: Filmové miesta 1 (2021) + Filmové miesta 2 (2022)
  • Žáner: sprievodca, kinematografia, záujmová literatúra, encyklopédie a obrazové publikácie
  • Počet strán: 152 + 152
  • Väzba: pevná, viazaná, plne farebná
  • Obálky: motívy z filmov Pacho, hybský zbojník a Perinbaba
  • Stránky projektu: filmovemiesta.sk
  • Kúpite online na bux.sk , v Panta Rhei, alebo na martinus.sk

Autor ďakuje SFÚ a RTVS za spoluprácu v rámci obrazových materiálov a jednotlivým producentským spoločnostiam a osobnostiam filmu, ktoré sa v rôznej miere podieľali na obsahu.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...