Muž menom Ove v zbytočnom americkom filme Muž menom Otto


Nečakané uvedenie informácií o novinke A Man Called Otto, v preklade Muž menom Otto prekvapilo najmä čitateľov. Na titulnej fotografií a v traileri sa totiž ukazuje slávna tvár Toma Hanksa, ktorá je známa svojimi milými rolami aj vážnou tvárou. Nie však mrzutosťou a agresivitou. Takáto úloha mu nesedí a ani len plagátový výraz mu nesedí. Príliš strojený, divadielko na divákov. Prečo? Prečo toto bolo nutné?

Americká filmová produkcia nás už prekvapila sfilmovaním Mužov, ktorí nenávidia ženy, ktorý bol považovaný za zbytočné. Tak zbytočné, že nedošlo k nakrúteniu druhého a tretieho dielu, ktoré zostali v pôvodnej švédskej verzii neprekonané. Podobne sa siahlo po inom švédskom motíve. Slávna kniha Muž menom Ove o mrzutom starom chlapovi menom Ove, ktorý má pod kontrolou svoju ulicu a Švédsko či jeho ojazdený starý SAAB majú pre film svoj význam. Muž menom Ove už mal svoju švédsku verziu, ktorá nepotrebovala americkú prerábku. Potrebovala jedine anglické znenie, ktoré nie je bežné, skôr sú využívané titulky. Lenže americkí filmári získali pocit, že by americká podoba filmu mohla mať úspech. Američania však nedokážu vysloviť meno Ove správne ako má znieť, takže došlo k premenovaniu.

Tom Hanks v hlavnej úlohe filmu Muž menom Otto

Tom Hanks je známym hereckým menom. Preslávil sa úlohami vo filmoch Veľký, Zelená míľa, Forrest Gump, séria o Robertovi Longdonovi z pera Dana Browna, Elvis a ďalších. Vo filme Muž menom Otto sa nám predstavuje tento milí a srdečný herec ako mrzutý sused a tento výkon mu ani z ukážky neveríme. Knižná predloha bola v roku 2015 veľkým hitom. Jej úspech bol založený na humornom stvárnení negatívneho vdovca, ktorého zmenilo jeho okolie. Zásadné prvky, ktoré boli v knihe zachytené, boli tvorené Švédskom a švédskymi detailami, ojazdeným Oveho SAABom a spoznali sme aj podivnú mačku, ktorá v trailery vyzerá „v poriadku“. Chýba mu tak to kúzlo, ktoré sa s filmom spája. Prerobený príbeh na americký spôsob tak má nedostatky a možno ho označiť za zbytočný.

Pre obsadenie Muž menom Otto, ako aj tých, čo nepoznajú švédsky film a švédsku knihu však film môže zaujať. Obsadením, či svojimi kvalitami. Už to však nie je to riadne dielo, ktoré poznáme.

Pôvodná kniha v slovenčine od Frederika Backmana je v ponuke na bux.skInzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...