Kniha o talianskej mafii ’Ndrangheta je novinkou v slovenčine, aj doma
Že talianska mafiánska organizácia ’Ndrangheta má veľkú moc a siaha aj mimo Taliansko sme sa začali dozvedať v našich končinách len v poslednom roku najmä v súvislosti s jej údajnými chápadlami na východnom Slovensku. Názov ’Ndrangheta my bežní Slováci ani nedokážeme vysloviť, nie to ešte si zapamätať a aj správne písať. Organizácia má pritom mimoriadne silnú moc, napojenie na politiku a siaha do zahraničia do najvyšších kruhov, pretože z toho plynú ďalšie úspechy aj neúspechy iných. Kontakty a peniaze plodia ďalšie kontakty a peniaze. Autorská dvojica Nicola Gratteri a Antonio Nicaso sa podujali na dielo, o ktorom si laický názor vytvorí aj bez prečítania hocikto. Je otázne, či autori tejto knihy žijú v strachu, alebo bez známok ohrozenia. Isté však je, že sa im podarilo knižné dielo rozsiahle a zaujímavé, plné skutočností o tom, ako organizácia funguje a prečo nezanikne.
Taliansky originál s názvom „Fiumi d’oro: Come l ‚ndrangheta investe i soldi della cocaina nella economia legale“ vyšiel v novembri 2017. Aj tam je to teda ešte stále novinka. Rok po jeho vydaní sa kniha dostáva na Slovensko do slovenského prekladu vo vydavateľstve IKAR.
Anotácia knihy:
’Ndrangheta, talianska mafiánska organizácia s takmer nevysloviteľným názvom, v júli 1973 v Ríme uniesla Johna Paula Gettyho III., šestnásťročného vnuka ropného magnáta a zároveň jedného z najbohatších mužov sveta Jeana Paula Gettyho. Po troch mesiacoch márneho vyjednávania únoscovia poslali do redakcie denníka Il Messaggero obálku s kúskom chlapcovho ucha. V polovici decembra Johna Paula prepustili. Rodina zaplatila výkupné približne dve miliardy lír. Správa sa objavila v tlači po celom svete a o ’ndranghete sa začalo hovoriť aj v zahraničí.
Za špinavé peniaze v južnom Taliansku vybudovali celé mestské štvrte, ale poslúžili aj na nákup kamiónov, nákladných áut či bagrov a na zakladanie stavebných firiem, ktoré sa zapájali do verejných súťaží. Väčšinu prostriedkov najprv investovali do pašovania cigariet, neskôr do nákupu drog, ktoré predstavujú obrovský mafiánsky biznis.
Nepredstaviteľné množstvo hotovosti pochádzajúce z tohto obchodu treba preprať a nejako recyklovať. Ako? Rôznymi spôsobmi, a aby si členovia ’ndranghety celý tento cyklus uľahčili, začali sa presúvať do stredného a severného Talianska, do zahraničia, severnej Európy, ba aj do Južnej Ameriky, Austrálie či Kanady. V mnohých krajinách využili medzery v zákonoch, napríklad v Kanade, ktorá zaviedla najvyššiu povolenú hranicu na dovoz hotovosti až začiatkom nášho storočia.
Odhaduje sa, že ’ndrangheta fakturuje až 43 miliárd eur ročne a najmenej tri štvrtiny tejto sumy putujú do legálnej ekonomiky. Rukami mafie pretekajú doslova zlaté rieky a kalábrijská mafia ich investuje do stavebníctva, nehnuteľností, tretieho sektora, veterných parkov, odpadu, ale aj do turizmu, luxusného majetku, ba dokonca do záchytných centier pre migrantov. To všetko pomocou nespočetných strategických aliancií s verejnými činiteľmi, bankármi, advokátmi, daňovými poradcami a brokermi bez škrupúľ. Pretože kostrou mafiánskej moci je korupcia.
Bojovať proti praniu špinavých peňazí na celosvetovej úrovni je čoraz zložitejšie. Rozdiely v súdnictve, nejednotná klasifikácia zločinov a ťažkosti pri koordinovaní spoločného postupu len pomáhajú všetkým odnožiam mafie, ktoré, naopak, sú schopné čím ďalej tým lepšie spolupracovať aj na medzinárodnej úrovni.
Táto kniha nám však ukazuje, že bojovať proti organizovanému zločinu nie je nemožné.
Kúpite na bux.sk
Inzercia: