Vychádza novinka J. K. Rowlingovej, Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny


Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny sú druhým scenárom z päťdielnej série filmov od J. K. Rowlingovej, autorky medzinárodných bestsellerov o Harrym Potterovi. Hlavnú úlohu magizoológa Mloka Scamandera stvárnil držiteľ Oscara Eddie Redmayne. Dej sa odohráva v roku 1927, niekoľko mesiacov potom, čo Mlok Scamander pomohol odhaliť a zajať neslávne známeho temného čarodejníka Gellerta Grindelwalda. Tajomný príbeh plný mágie sa presunie z New Yorku do Londýna, Paríža, dokonca aj do Rokfortu a odkrýva novú kapitolu z čarodejníckeho sveta.

Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny – pôvodný scenár

O čom je kniha Grindelwaldove zločiny:

Na konci predchádzajúcej časti Fantastické zvery a ich výskyt s pomocou Mloka Scamandera v New Yorku zajali mocného temného čarodejníka Gellerta Grindelwalda. Ten splní hrozbu, unikne z väzenia a začne zhromažďovať svojich stúpencov. Väčšina z nich však netuší, aký má skutočný plán – zburcovať čistokrvných čarodejníkov a získať nadvládu nad nečarodejníckymi tvormi. V snahe zmariť Grindelwaldove plány Albus Dumbledore zverbuje svojho bývalého rokfortského študenta Mloka, ktorý Dumbledorovi sľúbi pomoc, pričom netuší, aké nebezpečenstvá mu hrozia. V čoraz väčšmi rozdelenom čarodejníckom svete sa aj najvernejší priatelia a členovia rodín ocitnú v opačných táboroch. Láska a vernosť sú podrobené ťažkým skúškam.

 

Ukážka z knihy:
SCÉNA 18
INT. MINISTERSTVO MÁGIE – POPOLUDNÍ
 
MLOK SCAMANDER sedí sám v malej čakárni a neprítomne hľadí do prázdna. Po chvíľke cíti, že ho niečo ťahá za zápästie. Pozrie dolu. Stromostrážca Šperhák sa hojdá na uvoľnenej niti z jeho manžety.
Niť sa roztrhne. Šperhák padne. MLOKOV gombík sa kotúľa po chodbe. MLOK a Šperhák ho sledujú.
Pauza.
Potom sa obaja vrhnú za ním. MLOK sa k nemu dostane prvý. Keď sa zohne, aby ho zdvihol, vidí pred sebou pár ženských topánok.

LETA (mimo obrazu)
Čakajú ťa, Mlok.
 
MLOK vstane. Ocitne sa zoči-voči krásnej LETE LESTRANGEOVEJ, ktorá sa usmieva. MLOK si strčí gombík a Šperháka do vrecka.

MLOK
Leta… čo tu robíš?
LETA
Theseus si myslí, že sa hodím do ministerskej rodiny.
MLOK
Naozaj povedal „ministerská rodina“?

LETA sa trochu zasmeje. Idú po chodbe. Napätie. V minulosti spolu zažili veľa.

MLOK
To je celý môj brat.
LETA
Theseus bol sklamaný, že si nemohol prísť na večeru. Ani raz, keď sme ťa pozvali.
MLOK
Mal som prácu.
LETA
Je to tvoj brat, Mlok, je rád, keď prídeš. A ja tiež.
 
MLOK zbadá Šperháka, ktorý mu lezie po chlopni, a odtiahne náprsné vrecko kabáta.
 
MLOK
(Šperhákovi)
Hej! Skoč dnu, Šperhák.
 
Šperhák sa stúli vnútri.
 
LETA
(usmieva sa)
Prečo ťa tie čudné tvory tak milujú?
MLOK
Neexistujú čudné tvory…
MLOK & LETA
„… iba zaslepení ľudia.“
 
LETA sa znovu usmieva. MLOK ju iba napodobňuje.

LETA
Ako dlho si bol po škole za to, že si to povedal Prendergastovi?
MLOK
Myslím, že vtedy to bolo mesiac.
LETA
A ja som odpálila hnojovú bombu, aby som mohla byť s tebou, pamätáš sa?
 
Prišli na dohľad k hrozivo oficiálne vyzerajúcim dverám do zasadačky. Vyjde z nich THESEUS SCAMANDER.

MLOK
Nie, na to sa nepamätám.
 
Leta sa zarazene zastaví. MLOK ide k THESEUSOVI, ktorý sa naňho veľmi podobá, ale je extrovertnejší, správa sa nenútenejšie. THESEUS žmurkne na LETU a potom a otočí k MLOKOVI.

THESEUS
Ahoj.
LETA
Theseus. Práve sme hovorili o tom, že Mlok príde na večeru.
THESEUS
Naozaj? Nuž… Počuj, predtým, než pôjdeme dnu, chcel by som…
MLOK
Je to môj piaty pokus, Theseus. Viem, ako to prebieha.

THESEUS
Toto nebude ako predtým. Toto je… Snaž sa byť ústretový, dobre? A možno trochu menej…
 
Bez slova gestom ukáže na Šperháka, MLOKOV modrý kabát a jeho strapaté vlasy.
 
MLOK
… taký, aký som?
THESEUS
(nie bez citu)
Nebolo by to na škodu. Poďme.
 
Z anglického originálu Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald – The Original Screenplay (Arthur A. Levine Books, New York 2018) preložila Oľga Kralovičová.

 

O autorke:

J. K. Rowlingová je autorkou svetoznámej sedemdielnej série o Harrym Potterovi, ktorá vznikla v rokoch 1997 až 2007. S tromi sprievodnými knižkami napísanými pre charitu sa predalo vyše 500 miliónov výtlačkov, boli preložené do viac ako 80 jazykov a nakrútili podľa nich 8 úspešných filmov. Kniha Fantastické zvery a ich výskyt, ktorú J. K. Rowlingová pôvodne napísala na pomoc nadácii Comic Relief, sa stala inšpiráciou pre novú originálnu sériu piatich filmov spoločnosti Warner Bros. Prvý sa dostal na plátna kín v roku 2016, druhý Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny v novembri 2018. J. K. Rowlingová spolupracovala s dramatikom Jackom Thornom a režisérom Johnom Tiffanym na inscenácii divadelnej hry Harry Potter a prekliate dieťa, ktorú prvý raz uviedli v londýnskom West Ende v roku 2016, na Broadwayi v roku 2018 a v ďalších svetových premiérach v roku 2019. Pod pseudonymom Robert Galbraith píše J.K. Rowlingová detektívne romány o súkromnom detektívovi Cormoranovi Strikovi. Televíznu adaptáciu prípadov detektíva Strika pripravila spoločnosť Brontë Film & Television pre stanice BBC a HBO. J.K. Rowlingová je aj autorkou románu pre dospelých Prázdne miesto, ktorý vyšiel v roku 2012.Inzercia:

Tlačové správy

Články vydávané pod označením Tlačové správy sú článkami vydavateľstiev, samotných autorov a oficiálne správy venované svetu kníh. Aj preto možno badať určitú inú podobu v tvorbe, ktorá je takto označená. Má inú štruktúru, no najmä informujú o knihách zväčša ako o horúcich novinkách.