Rozhovor s Luciou Saskovou aj o chystanej novinke Odsúdená


Spisovateľka Lucia Sasková je medzi slovenskými autorkami známym menom. Pre možno len pár ľudí možno nezaškodí pripomenúť, že je autorkou úspešnej série Zlatokopka, prípadne románov Prostitútka, Rozpoltená a ďalšie. Už v októbri sa objaví v predaji jej ďalšia novinka, preto aj o nej sa porozprávame v rozhovore so samotnou autorkou.

Lucia Sasková, Odsúdená

foto: Instagram Lucie Saskovej

Ahoj Lucka, tvoja pripravovaná novinka Odsúdená sa objaví v predaji v októbri. Stáva sa už pravidlom, že si každý rok niečo pre svojich čitateľov pripravíš. Je rok pre teba ideálny čas na napísanie knihy?

Áno, rok je pre mňa ideálny čas na poskladanie všetkého, čo k rukopisu potrebujem a v pokoji a bez náhlenia napísanie kompletného príbehu. Aj keď práve pri Odsúdenej to nebolo celkom tak, horelo mi pod zadkom už dosť aktívne. Písanie Odsúdenej bolo však vzhľadom na tému náročnejšie a často ma ovplyvňovalo viac ako ostatné rukopisy, potrebovala som si častejšie vyvetrať hlavu a prísť na iné myšlienky.

Aspoň stručne, o čom bude Odsúdená?

Odsúdená je príbeh o tom, že to, že zdravie by malo byť v živote človeka najdôležitejšie, nie je len fráza, alebo klišé, ale veľmi dôležitá skutočnosť, ktorú si neuvedomíme, pokiaľ oň neprídeme. Hlavná hrdinka je smrteľne chorá a už na začiatku knihy je jasné, ako skončí.  Je to príbeh o sile priateľstiev, o láske a v neposlednom rade o tom, že si máme svoj život vážiť.  Jednoduché a predsa také zložité. O každom svojom románe vravím, že je iný, ako tie ostatné. Tento je však naozaj iný. Silnejší, emotívnejší, s hlbšou myšlienkou. Takto ho však vnímam možno len ja ako autor, ktorému prirástli k srdcu hlavné postavy. Sama som zvedavá na vnemy čitateľov.

Aký čitateľ knižku ocení možno najviac?

Na toto odpovedať neviem.  Neviem, či tému smrti niekto vôbec dokáže oceniť. Mojim cieľom bolo skôr vytvoriť akési memento pre ľudí, ktorí odišli z tohto sveta skôr, pretože smrteľné diagnózy si nevyberajú. Ako sa cíti po tom všetkom rodina a blízki, to vieme všetci.  Ako sa však cíti po psychickej stránke človek, ktorý vie, že zomrie? Kto vlastne podporuje koho? Čo zrazu začneme považovať v živote za dôležité? V tomto uponáhľanom svete by si mal každý položiť otázku, čo by urobil, keby mal zostávajúci čas zrátaný. A urobiť to!

Inšpiráciou bol niekto z okolia, alebo viacero ľudí naraz?

Inšpiráciou boli ľudia, ktorí by tu stále mali byť, ale už nie sú. Vyznieva to dosť depresívne, avšak príbeh nie je len o smrti. Inšpirovali ma skutoční ľudia a napríklad ľudia, ktorých vôbec nepoznám, ale pri pohľade na nich som si k nim vytvorila príbeh. Robievam to často. Jednoducho sú ľudia, ktorí mi ostanú v mysli a dostanú svoj príbeh. Napriek tomu, že ich skutočný príbeh je úplne iný. Aj o tom moje postavy sú. Taktiež som sama mala zdravotné problémy, počas ktorých som sa naozaj necítila dobre a to boli naozaj zanedbateľné voči tým, ktorým čelí hlavná hrdinka.

Pozornejší čitateľ objaví nejaký prienik postáv, miest s inými tvojimi knihami, alebo ide o úplne samostatný príbeh?

Nie, príbeh nemá vôbec žiadne súvislosti s inými mojimi knihami, ani postavami.  Nejde o žiadnu Rozpoltenú 2, ani o Zlatokopku 4 a ani Prostitútka neprepadla svojmu remeslu opäť  (smiech).

Kde sa ti Odsúdená písala najlepšie? Aj tentoraz si navštívila nejaké zaujímavé miesta, na ktorých si sa venovala mimo turistike aj písaniu?

Rukopisy sú so mnou vždy a všade. Včera som napríklad sedela v kine a počas filmu tvorila vo svojej hlave detaily príbehu, na ktorom pracujem teraz, pretože keď múza príde kdekoľvek, nemôžem si dovoliť pustiť ju.  Keď premýšľam nad konkrétnymi cestovateľskými miestami, na ktorých vznikala Odsúdená bol to Neapol, Capri a napríklad aj čarovné Rumunsko, či opäť osvedčená Praha alebo Tatry, kam sa kedykoľvek vždy radi vraciame.

Bude to čitateľ v knihe cítiť?

Konkrétne v tomto príbehu asi áno. Nechcem prezrádzať bližšie prečo a ako, čitateľ si pri čítaní sám odpovie, či to tak naozaj bolo.

Aký život žije Lucia Sasková? Neustále obklopená knihami a písaním?

Vôbec nie. Sasková ráno vstáva, chodí na plnú úväzok do práce, varí, upratuje, stará sa o svojich psov, dala sa na jazdenie na koni, cestuje, sťažuje sa, že nemá na nič čas a niekde medzi tým sa snaží písať, pretože pri tých všetkých aktivitách prichádza inšpirácia z každej strany sama.  Ale občas si dá aj pauzu, počas ktorej nerobí vôbec nič. Čo sa týka iných kníh, ako sú moje vlastné, tak nimi veľmi aktívne zapĺňam svoju domácu knižnicu a strašne ma štve, že sa k ním akosi neviem dostať. Ale raz príde ich čas.

Už máš námet na ďalší príbeh pre rok 2020?           

Keby len námet, rukopis by mal byť už minimálne v polovici. Avšak ani náhodou nie je, ale stále odvážne trvám na tom, že do Vianoc bude hotový. Ale príbeh v hlave je už kompletný, takže je to na dobrej ceste. Už si len vstúpiť do svedomia a naozaj písať písať písať.

Odsúdená sa objavuje v predpredaji aj s podpisom. Píšu aj priamo tebe čitateľky a pýtajú si podpis, prípadne máš nejakú odozvu, že je záujem o podpísanú knihu?

O podpísané knihy je samozrejme záujem a ja sa teším, že ich môžeme čitateľom vďaka  Buxu opäť ponúknuť, a to v deň vydania priamo do ich rúk. Keďže sama som časovo vyťažená a môj deň je skutočne naplánovaný takmer na minútu, neviem si predstaviť, ako by som sa sama postarala o distribúciu podpísaných kníh. Preto ak chce niekto špeciálne venovanie, je to možné len na besedách, alebo iných knižných akciách, na ktorých sa s čitateľmi stretávame.

Želáme mnoho úspechov v písaní a mnoho spokojných čitateľov.

Ďakujem!Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...