Fantasy román pre mladú aj staršiu čitateľku zo Slovenska? Skúste tento


Slovenská fantasy tvorba nemá, priznajme si, žiadne zásadné meno, ktoré by sa mohlo rovnať zahraničným autorom a hrdinom. V rámci všetkej fantasy tvorby na Slovensku máme mnoho grafomanov, ktorým vyšli knihy len elektronicky a ich predaj sa počíta na desiatky. Sú na trhu aj knihy, ktoré nám prináša vydavateľstvo Artis Omnis, výnimočne IKAR a zalovíme v pamäti, tak aj Albatros. Mne osobne však v rámci slovenskej tvorby najviac v pamäti (6 mesiacov po prečítaní vo vás príbeh a emócie stále zostávajú) Linda a kľúč od Andary. Lenže táto kniha (v pracujúcej žene pár rokov po materskej) zanecháva emócie ešte aj viac ako rok po prečítaní a informácia o tom, že dobrodružstvo pokračuje, jednoducho poteší.

Fantasy o dievčati, ktoré má 15 rokov, no bude nútené rýchlo dospieť pritom, ako bude hľadať svoju stratenú mamu, je inšpirovaný tak trochu dávnou históriou u nás a stále pritom zostáva doma.

Fantasy zo Slovenska, ktoré je zo Slovenska

Linda a kľúč od Andary pochádza od slovenského autora Tomáša Galierika, ktorý je vo všeobecnosti na Slovensku známy najmä ako autor filmových kníh o filmových lokalitách. V jeho portfóliu je však aj práve Linda a kľúč od Andary, ktorá pritom vo vydavateľstve MAXIM má koncom tohto roka ohlásené pokračovanie. Stránky vydavateľa to prezrádzajú, podobne ako názov. Kým prvý diel sa volá Linda a kľúč od Andary, druhý nesie názov Linda a tajomstvo Tercia. Čo je vlastne tá Andara, ku ktorej bude potrebný kľúč?

Linda a kľúč od Andary

Linda v 15 rokoch objavuje tajomnú funkciu kľúča, ktorý jej zostal po mame. Otvorí si ním cestu do Andary. Náhodou sa dostáva k cennému poznatku. Jej mama, ktorá od nich odišla keď mala len rok, v skutočnosti nikdy nechcela nikam odísť. Uniesli ju. Ak k mame cítila za tie roky, čo žila sama s otcom akúkoľvek nenávisť, alebo nepochopenie, jej postoj sa veľmi rýchlo mení. Odhodlaná zachrániť ju a púšťa do spoznávania Andary, ako aj jednotlivých miest, ktoré ju môžu priviesť k dôležitému zisteniu. Čo sa vlastne stalo pred 14 rokmi a kde je teraz mama. Príbeh nenesie žiadne exotické mená, nečakajte žiadneho Johnyho, Isabel, Salomé, Harryho, ani Džejtýho. V príbehu sú mená a miesta slovenské, prípadne prezývky vychádzajúce z niečoho, čo môžeme poznať aj my. Podobne ako niektoré reálie a veľmi sa od nás ani nevzďaľuje.

Čo je Andara zač?

Ako je možno jasné už samotnej funkcie kľúča, Andara nie je obyčajným miestom. Je kópiou nášho sveta, no oveľa čistejšou, nezaľudnenou a zachovávajúcou pravidlá a hodnoty, aké u nás vládli pred viac ako tisícročím. Na Andare plynie rýchlejšie čas, čo je daň za pobyt v neobyčajnom svete, ktorý je na prvý pohľad rovnaký, ako ten náš. Len zdravší a čistejší. V ňom sila vody, vzduchu, ohňa a zeme v spojení s prírodou dáva ľudským schopnostiam celkom iný rozmer.

Linda a kľúč od Andary kniha a jej recenzia od Eriky

Na Andare vládne príroda, no rovnako tak duchovia predkov, ktorých múdrosť dokáže riadiť osudy ľudí. Aj Lindy, ktorá zisťuje, že je na Andare doma, hoci ju nikdy nemal kto naučiť, kým vlastne je. Prichádza na miestnu radnicu po pomoc. Prehovára k duchom so žiadosťou o pomocou. Pritom práve Radnica v nej nájde zbraň aj pre svoje plány, ku ktorým sama nemohla nájsť cestu. Aj preto sa Radnica rozhodne Linde pomôcť. Román, ktorý je čitateľný aj staršou čitateľkou, alebo čitateľom, je naozaj neobyčajným zjavom. Nemá klasickú gradáciu, pretože tých gradácií a dejov je v knihe viac. Knižka je sama o sebe hrubá a keďže ponúka aj viac dejovej línie, filmovému priemyslu by vystačila na celý seriál.

O to viac je zaujímavé zistenie, že spolu s knihou Linda a kľúč od Andary vznikala aj práve Linda a tajomstvo Tercia. Obe vznikali súčasne a údajne sú aj príbehovo rovnaké. Na druhý diel nám nezostáva nič viac len čakať a tešiť sa. Ten prvý je v ponuke knižných obchodov a určite stojí za to. V rámci pripomienky pred tohtoročnou premiérou dvojky, ale aj preto, že toto neobyčajné dielo si zaslúži pozornosť.

Stránky vydavateľstva Maxim, ktoré Lindu a kľúč od Andary vydalo, nájdete na tejto adrese.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...