Mali sme v rukách limitovanú číslovanú edíciu knihy Hlbina (J. Karika)


Jozef Karika má už niekoľko dní vonku svoj ďalší román Hlbina. Súčasne s klasickou knihou sa však vydala aj špeciálna číslovaná edícia jeho knihy o ktorú bol mimoriadny záujem. Dalo sa to očakávať. V poslednom čase máme radi špeciálne zberateľské kúsky a trend popularity takýchto kníh je známy ja vo svete. Špeciálna edícia knihy vyšla v náklade len presne 333 kníh. Prakticky ide o totožný príbeh v rovnakej úprave a zalomení. Rozdiel je však materiálové vyhotovenie, obálka a číslovanie, ktoré priniesli knihe trochu iný vzhľad. Následne aj samotný zážitok pre majiteľa takejto knihy.

Hlbina špeciálne vydanie limitovaná edícia

Informácia o tom, že bude kniha aj v špeciálnej verzii, sa objavila pred mesiacom. Keďže náklad bol obmedzený a predaj takýchto kníh býva zväčša obmedzený na jednu udalosť, miesto a kanál, tentoraz tomu bolo trochu inak. Ku knihe sa dostali štyria predajcovia, ktorí predaj spustili v rovnakom čase a ponúkali presný počet rozdelených kníh. My sme ju stihli objednať na bux.sk. Čísla kníh si záujemcovia nemohli vybrať a boli pridelené náhodne podľa balenia zásielok. Najmä čísla určené jednotlivým predajcom boli tiež vecou náhody. Vo výsledku si tak mohli záujemcovia o špeciálnu knihu, zakúpiť to isté, len drahšie.

Čo čitateľ získal so zberateľskou knihou Hlbina?

V limitovanej špeciálnej edícii knihy si môžeme všimnúť oriezku knihy s potlačou s trojuholníkmi. Tie sú motívom aj na obálke. Obálka je tvorená celou stranou s grafikou vytvorenou v Photicular® technológii. Podľa uhlu v akom sa pozeráte, vidíte počet trojuholníkov, alebo námrazu po okolí prednej strany. Celá obálka je tvorená matnou sivou, príjemnou na dotyk. Na chrbte je nápis názvu z knihy Hlbina tvorená striebornou farbou.  Táto kniha je tiež podpísaná samotným autorom. Modrým perom tvorený vlastnoručný podpis je na predných stránkach v knihe.

Zberateľská číslovaná kniha Hlbina má však na oriezke aj spomínané číslovanie. V dolnom rohu je uvedené konkrétne číslo konkrétnej knihy, ktoré je pre celý náklad jedinečné. Práve tento malý detail znej robí atraktívnu publikáciu pre zberateľa. O to viac, ak máte mimoriadne šťastie na krásne číslo, alebo veľmi nízke. V tom našom prípade nešlo o nízke číslo, ale napriek výške má jeho majiteľka mimoriadne šťastie, ak  získala číslo v takto vizuálnej podobe. Objednávateľom nebola žiadna známa osoba, ani organizácia a očakávania mala majiteľka knihy ponechané na náhodu. Sami by sme si asi nevybrali krajšie číslo, ak by sme očakávali niektoré z nezapamätateľných kombinácií, akými sú napríklad 195 alebo 217. Čiže také, ktoré si aspoň u nás s ničím len tak nespojíme.

Prečo zberateľská limitovaná kniha?

Investovanie do umenia je celkom bežné. Investovanie do limitovaných edícií má význam pri špeciálnych vydaní rumu, strieborných mincí, šperkov, aj veľkých strojov akými sú autá, či motorky. Limitovanou edíciou si môžeme byť istí, že produkt s rovnakými vlastnosťami má len pár kúskov a ich číslovanie zabezpečí, že každý majiteľ vie o svojom čísle, ktorému nie je vo svete pár. Číslované edície majú výhodu, že práve ich číslovanie je prvým prvkom originality a jedinečnosti. Odlišujúci prvok, ktorý dvíha hodnotu produktu. Ak totiž máte knihu s číslom 001,bude o niečo cennejšia ako kniha 101. No obe budú vzácne o niekoľko rokov, ak nie už o pár dní. Najmä vtedy, ak iní záujemcovia prichádzajú oneskorene a sú ochotní zaplatiť viac, len aby napravili svoju chybu – že nestihli.

Nie sme majiteľmi knihy, ktorá je súčasťou tohto článku, no máme ju na blízky dosah. Preto sme sa jej mohli venovať podrobnejšie. Foto a video pripravil TT.Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...