Objednávky a zásielky teraz trvajú dlhšie. Nehnevajte sa na svoj obchod


Je pred Vianocami a mnohé zásielky už teraz meškajú. Je celkom jedno, či hovoríme o všetkými obľúbenom Martinuse, roky úspešnom Mediaklube – čiže BUX.sk, alebo o Panta Rhei. Rovnako tak je jedno, či ide o Hrebendu, PreSkoly, či Gorilu. Objednávame aj na MALL.sk, kde sú v ponuke aj knihy, no i tak je nápor na prepravcov vidieť. Všetky obchody sa momentálne stretávajú  s rovnakými problémami. Sedíme doma mnohí. Väčšina z nás nevychádza do nákupných centier a nemáme kontakt s knihami. Objednávame ich viac a viac online. Prichádzajú Vianoce a my chceme dostať knihy a aj venovať knihy. Preto nakupujeme online. Lenže online nakupujú všetci a všetko. Sú to naši susedia, ktorí objednávajú žehličku, práčku, drogériu, lieky, všetko možné a necháva si to doručiť online. A každý jeden z nás, nie len my knižní, vplývame na to, čo sa vonku deje. A sme to opäť my, ktorí nadávajú, píšu do obchodov, prešľapujú ako tigre v klietke, pretože len naša objednávka je tá najdôležitejšia v roku. Čo sa vlastne deje?

Logistika a zásielky

Obchody nestíhajú a môžeme za to my

Obchody nestíhajú nápor objednávok. Záujem ľudí o online objednávanie je enormný. Je to cítiť. Počas posledných 12 dní sme si objednali rôzny tovar, skladom aj s dlhším dodaním u všetkých predajcov kníh, ktorí sú spomenutí v prvej vete. Ani jediný nestíha tak, ako počas roka. Je pravdou, že v Martinuse sme si vybrali 2x Slovenskú poštu, ktorá naozaj objednávku zdržala len u seba 5 – 6 dní a kuriér mohol dopadnúť lepšie, no rovnaké zdržanie máme pri Pošte aj v Panta Rhei a na BUXe. Tam napríklad Kuriér DPD doručil zásielku so zdržaním 0 dní (čiže na druhý deň po zabalení), kým obchod samotný je zahltený objednávkami kvanta ľudí. Prejavilo sa to napríklad aj tak, že vypredali darček, ktorý dávajú k objednávkam skôr, ako s tým vôbec počítali. Do objednávok tak pohotovo odvtedy pridávali už náhradný.

Že obchody nestíhajú, je vlastne našou vinou. Objednávame online viac. Získať pracovníkov, technológie a systémy na to, aby dokázali spracovať viac zásielok bez zdržania je nemožné. Na flexibilitu pred Vianocami počítame mnohí v špedícii a logistike, no to, čo spôsobil koronavírus a obmedzenia, to je už iná káva. Pri tom všetkom je vec pochopenia, či nepochopenia, keď zákazník nadáva obchodu v hodnoteniach a recenziách, akoby žil v pralese a nevidel, že sa správanie ľudí a trendy v nakupovaní zmenili výraznejšie, než sa dokázali a mohli iní pripraviť.

Pýtame sa kuriérov, pýtame sa obchodov

Priznávame, že sami sme sa preorientovali na nákup online. Dokonca už aj stavebného materiálu, elektroniky, či potravín. Kuriéri sa tak u nás zastavujú častejšie a s pokusom o minimálne zdržanie sa pýtam, ako vnímajú situáciu. Takmer všetci cítia výrazný nárast. Niekde to berú ako prirodzený jav pred Vianocami. Zaujali však už dvaja kuriéri na osobnom vozidle, ktorí sa priznali, že nie sú kuriéri, ale administratíva, ktorá vypomáha kolegom v teréne na trasách, ktoré oni poznajú. Pýtame sa však aj v obchodoch, 2x v telefóne a raz v emailoch. Ako to vnímajú, je toho veľa?

Logistika a zásielky

Všetky obchody zhodne potvrdzujú, že nápor je veľký. Robia však každý jeden z nich všetko preto, aby to zákazníci nepocítili. Nič zbytočne nečaká a opúšťa logistické sklady len čo to je možné. Časté požiadavky zákazníkov sú práve informácie o doručení zásielky a otázky na dôvody zdržania. Nuž a častým dôvodom je jednoducho blázinec pred Vianocami, situácia, kedy chce každý všetko online a kuriéri chodia naplnení po strechu. Nedá sa pochybovať, že po týchto Vianociach si vydýchnu mnohí ľudia v obchodoch. Zbláznia sa z reklamácií popletených zásielok, ktoré sa podarilo pri všetkej tej rýchlosti, aj z reklamácií nedoručených. Sme Slováci a sme tak schopní objednávať vianočné darčeky ešte 20. decembra. Pravdou však je, že ideálny termín na objednávanie je oveľa skôr.

Dokedy objednávať vianočné zásielky – darčeky?

Ak si prajete svoje vianočné darčeky naozaj pod stromček, je dobré mať objednávku uhradenú už 14. až 15. decembra pri tovare skladom. Tovar s dodaním už doručia s malou pravdepodobnosťou. V takom prípade ale nemôže zákazník viniť obchod. Nesledujú a nevodia za ručičku každého zákazníka pri stovkách objednávok denne a ani len netušia, či ide o vianočnú alebo povianočnú objednávku. Nie všetko totiž je pod vianočný stromček. Objednávajte už dnes a vyhnite sa problémom.

Najmä netrápme zbytočne obchody s otázkami, ktoré si vieme zodpovedať sami. A neobjednávajme knihy s vydaním v januári s tým, že ich bezpodmienečne chcete pod stromček. Aj toto je častá otázka niektorých zákazníkov. Riešením celého problému je? …. Objednávať už teraz a nie na poslednú chvíľu.Inzercia:

Tom

Autor článkov venovaných knihám, novinkám, recenziám, či rozhovorom. Človek, ktorý sa stretáva s knižkami, zaujímajú ho múdre knihy a knižné zaujímavosti...