Smäd a Hlad Jozefa Kariku a strany vytlačené naopak? Veľmi zlý nápad


Občas chce autor priniesť niečo zaujímavé, čím sa odlíši od ostatných a presadí si niečo unikátne. Prípad v knihách Smäd a Hlad však nie je úplne šťastnou voľbou. Knihy majú všetko v poriadku, no posledných niekoľko strán je vytlačených opačne. Nie je to pritom chyba tlače, ale zámer, aký nebýva vecou popudu vydavateľa, ale skôr autora a jeho vízie. Čo je ale výsledkom?

Každá drobná predajňa kníh teraz čelí nespokojným zákazníkom, ktorí nesledujú stránky autora, nesledujú eshopy, kde sa informácia uvádza a neporovnávajú si aj iné výtlačky. Vedeli by, že všetko sú to rovnaké knihy so zámerne vytlačenými stranami naopak. Opačne zošité strany by vyzerali inak. Opačnou by bola aj číslica strany. Tu sú však strany vytlačené správne, len text je obrátený. Je zvláštne, že si tento zásadný detail nevšimli mnohí čitatelia. Samotné vytlačenie opačne je však hlúposť, ktorá narobí viac problémov ako úžitku. Snaha o originalitu sa nie vždy vypláca a v tomto prípade je čitateľ skôr nahnevaný. Vydavateľstvo IKAR považuje za blázna.

Čo by mohlo byť vyriešené lepšie?

  • Komunikácia veľkých aj drobných predajcov, aby vedeli, že toto nie je dôvod na reklamáciu, ale zámer
  • Už nikdy neopakovať podobnú blbosť
  • Uvádzať u predajcov v popise, že strany sú vytlačené opačne zámerne a nejde o vadu kníhtlače
  • Ak už niečo také vznikne, autor by mohol verejne vyhlásiť, čo presne je dôvodom tejto „originality“. Nejeden predajca, nie len ten v Hlohovci je tak zúfalý, čo sa to stalo s tlačou celého nákladu…

Originalita je fajn. No niekde to len zbytočne komplikuje prácu a mätie ľudí. Tak ako v tomto prípade.

 



Inzercia:

Erika

Píšem o knihách, ktoré ma bavia, chcela by som si prečítať, alebo tých, ktoré nás jednoducho musia zaujímať, pretože sú...